W ciągu pięciu laty, do 2025 r. liczba miejsc pracy dla specjalistów od sztucznej inteligencji (AI) wzrośnie u nas do 200 tysięcy.
Energetyka, bankowość, usługi dla biznesu, edukacja, medycyna czy rolnictwo-w każdym z tych sektorów wprowadzenie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji może wprowadzić zupełnie nową jakość – zwraca uwagę opracowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości 7. edycja raportu „Monitoring trendów w innowacyjności”.
CZYTAJ TAKŻE: Nie wszyscy programiści będą zarabiać krocie. Kto będzie na topie?
Jego autorzy podkreślają potencjał AI dla polskiej gospodarki tak naprawdę wciąż jest nieodkryty, choć mamy już stosowny dokument – Politykę Rozwoju Sztucznej Inteligencji na lata 2019-2027 opublikowaną przez Ministerstwo Cyfryzacji. Ma ona doprowadzić do większego wykorzystywania polskich patentów w dziedzinie AI, a także do powstania 700 firm wykorzystujących AI.
CZYTAJ TAKŻE: Firmy kłamią o sztucznej inteligencji. Nowa bańka?
Realizacja polityki rozwoju AI nie będzie możliwa bez odpowiednio przygotowanych do specjalistów, którzy będą tworzyć te 700 startupów i w nich pracować. – Dlatego najwyższym priorytetem powinna być edukacja w zakresie umiejętności nowej generacji i podnoszenia kwalifikacji osób funkcjonujących już na rynku pracy- twierdzą autorzy raportu. W praktyce umiejętności nowej generacji- związane najczęściej z programowaniem, analityką danych – będą potrzebne w każdej dziedzinie, także humanistom
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.