US Army dostanie supermundury. Mają niezwykłe właściwości

Bloomberg

Chemicy współpracujący z amerykańską armią stworzyli nowoczesne mundury, które chronią żołnierzy przed bojowymi środkami trującymi.

W laboratorium chemicznym Northwestern University, prowadzonym przez prof. Omara Farha, powstaje specjalny materiał na mundury, który ma chronić żołnierzy przed bronią chemiczną, w tym gazami bojowymi jak Sarin. Mundury są moczone w specjalnej cieczy o konsystencji farby malarskiej, która składa się z proszków i płynu. Mundury po wyschnięciu nabierają nowych, niezwykłych właściwości – błyskawicznie neutralizują niektóre z najbardziej śmiertelnych trucizn, jakie są znane ludzkości: bojowe środki trujące, zaliczane do grupy środków paralityczno-drgawkowych.

Nasączone specjalną substancją supermundury to efekt 10 lat pracy chemików, którzy postanowili wynaleźć materiał chroniący żołnierzy w warunkach bojowych – informuje portal wired.com.

CZYTAJ TAKŻE: Armia USA buduje superlasery bojowe o wielkiej mocy

Materiał jest w stanie zneutralizować środki chemiczne bardziej toksyczne od Sarinu – takie jak Soman czy VX. Soman, to bezbarwna ciecz o słabym zapachu kamfory, która szybko paruje w temperaturze pokojowej. Soman nie rozpuszcza się w wodzie i jest silnie trujący. Do zatrucia somanem dochodzi w wyniku wdychania jego par oraz wnikania par i kropel przez skórę. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi kilka miligramów. VX uznawany jest za jeden z najniebezpieczniejszych gazów bojowych używanych w wojnie chemicznej, choć w rzeczywistości jest trudno lotną cieczą. Jeżeli do organizmu przedostanie się przez drogi oddechowe, jest około dziesięciokrotnie bardziej trujący od sarinu. Użyto go do zabicia na lotnisku w Kuala Lumpur Kim Jong-nama, przyrodniego brata dyktatora Korei Płn. Kim Jong-una. Kim zmarł po zaledwie dwóch godzinach od podania trucizny.

Obecnie amerykańscy żołnierze używają mundurów, które są w stanie pochłonąć gazy bojowe, ale nie są w stanie ich zneutralizować.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie wprowadzają zabójcę dronów. Zniszczy całe roje

Dotychczas chemikom bez trudu udawało się naturalizować te najgroźniejsze toksyny za pomocą środków chemicznych w płynie, wyzwaniem było zneutralizowanie ich skutecznie na suchym materiale. Rozwiązaniem problemu okazał się jeden składnik: skruszona krystaliczna molekuła o nazwie MOF-808, która potrafi absorbować wodę z powietrza. Kiedy MOF-808 natrafi na toksynę, woda połączona z cząsteczką rozkłada toksynę, podczas gdy atomy cyrkonu, wchodzącego w skład MOF-808, działają jako katalizator, przyspieszając rozpad toksyny. Materiał działa niezawodnie, jeśli jest noszony w środowisku, w którym poziom wilgotności powietrza wynosi co najmniej 30 procent. MOF-808 może wtedy zebrać wystarczającą ilość wody, aby rozbić trucizny w ciągu kilku minut.

Zespół prof. Farha przetestował skuteczność materiału w warunkach podobnych do tych, w jakich zazwyczaj działają żołnierze piechoty. Mundury na przykład brudząc olejem napędowym i sztucznym potem. Zanieczyszczenia nie obniżyły znacząco jego wydajności. W rzeczywistości spocona tkanina działała nawet lepiej niż czysta – prawdopodobnie ze względu na dodatkową wodę potrzebną MOF-808.

CZYTAJ TAKŻE: US Navy zamontuje broń laserową na… okrętach podwodnych

Naukowcy chcą teraz przejść do kolejnego etapu, w którym będą sprawdzać i testować użyteczność materiału w praktyce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

11 bit studios wyda grę hiszpańskiego studia

Giełdowa spółka będzie wydawcą najnowszych produkcji polskiego studia Fool’s Theory i hiszpańskiego Digital Sun ...

Zapomnij o serwisie. Naprawa smartfona w domu klienta

Apple oferuje usługę naprawy uszkodzonego sprzętu bez wychodzenia z domu. Technik z autoryzowanego serwisu ...

Trump: Zuckerberg powiedział, że jestem „numerem jeden” na Facebooku

W wywiadzie radiowym udzielonym znanemu prawicowemu dziennikarzowi, Rushowi Limbaugh, prezydent Donald Trump pochwalił się, ...

Polska stawia na walkę z cyberprzestępcami

Od firmy po samorządy czy obywateli – wszyscy powinni zgłaszać wszelkie incydenty związane ze ...

Disney zmienia logo 20th Century Fox. Złe skojarzenia

Należące do Disneya znane studio filmowe 20th Century Fox wyrzuca słowo „Fox” ze swojej ...

Rewolucyjna soczewka kontaktowa. Mrugając, powiększysz obraz

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli zrobotyzowaną soczewkę, która jest w stanie ...