US Army dostanie supermundury. Mają niezwykłe właściwości

Bloomberg

Chemicy współpracujący z amerykańską armią stworzyli nowoczesne mundury, które chronią żołnierzy przed bojowymi środkami trującymi.

W laboratorium chemicznym Northwestern University, prowadzonym przez prof. Omara Farha, powstaje specjalny materiał na mundury, który ma chronić żołnierzy przed bronią chemiczną, w tym gazami bojowymi jak Sarin. Mundury są moczone w specjalnej cieczy o konsystencji farby malarskiej, która składa się z proszków i płynu. Mundury po wyschnięciu nabierają nowych, niezwykłych właściwości – błyskawicznie neutralizują niektóre z najbardziej śmiertelnych trucizn, jakie są znane ludzkości: bojowe środki trujące, zaliczane do grupy środków paralityczno-drgawkowych.

Nasączone specjalną substancją supermundury to efekt 10 lat pracy chemików, którzy postanowili wynaleźć materiał chroniący żołnierzy w warunkach bojowych – informuje portal wired.com.

CZYTAJ TAKŻE: Armia USA buduje superlasery bojowe o wielkiej mocy

Materiał jest w stanie zneutralizować środki chemiczne bardziej toksyczne od Sarinu – takie jak Soman czy VX. Soman, to bezbarwna ciecz o słabym zapachu kamfory, która szybko paruje w temperaturze pokojowej. Soman nie rozpuszcza się w wodzie i jest silnie trujący. Do zatrucia somanem dochodzi w wyniku wdychania jego par oraz wnikania par i kropel przez skórę. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi kilka miligramów. VX uznawany jest za jeden z najniebezpieczniejszych gazów bojowych używanych w wojnie chemicznej, choć w rzeczywistości jest trudno lotną cieczą. Jeżeli do organizmu przedostanie się przez drogi oddechowe, jest około dziesięciokrotnie bardziej trujący od sarinu. Użyto go do zabicia na lotnisku w Kuala Lumpur Kim Jong-nama, przyrodniego brata dyktatora Korei Płn. Kim Jong-una. Kim zmarł po zaledwie dwóch godzinach od podania trucizny.

Obecnie amerykańscy żołnierze używają mundurów, które są w stanie pochłonąć gazy bojowe, ale nie są w stanie ich zneutralizować.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie wprowadzają zabójcę dronów. Zniszczy całe roje

Dotychczas chemikom bez trudu udawało się naturalizować te najgroźniejsze toksyny za pomocą środków chemicznych w płynie, wyzwaniem było zneutralizowanie ich skutecznie na suchym materiale. Rozwiązaniem problemu okazał się jeden składnik: skruszona krystaliczna molekuła o nazwie MOF-808, która potrafi absorbować wodę z powietrza. Kiedy MOF-808 natrafi na toksynę, woda połączona z cząsteczką rozkłada toksynę, podczas gdy atomy cyrkonu, wchodzącego w skład MOF-808, działają jako katalizator, przyspieszając rozpad toksyny. Materiał działa niezawodnie, jeśli jest noszony w środowisku, w którym poziom wilgotności powietrza wynosi co najmniej 30 procent. MOF-808 może wtedy zebrać wystarczającą ilość wody, aby rozbić trucizny w ciągu kilku minut.

Zespół prof. Farha przetestował skuteczność materiału w warunkach podobnych do tych, w jakich zazwyczaj działają żołnierze piechoty. Mundury na przykład brudząc olejem napędowym i sztucznym potem. Zanieczyszczenia nie obniżyły znacząco jego wydajności. W rzeczywistości spocona tkanina działała nawet lepiej niż czysta – prawdopodobnie ze względu na dodatkową wodę potrzebną MOF-808.

CZYTAJ TAKŻE: US Navy zamontuje broń laserową na… okrętach podwodnych

Naukowcy chcą teraz przejść do kolejnego etapu, w którym będą sprawdzać i testować użyteczność materiału w praktyce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wspólna platforma telewizyjnych gigantów w Polsce. Co na to konkurenci?

W Stanach Zjednoczonych – Hulu, w Wielkiej Brytanii – BritBox, w Niemczech – Joyn, ...

Lek na samotność. Robot przytuli, pogłaszcze, porozmawia

Inteligentne urządzenia już nie tylko mają pomagać w wykonywaniu pewnych czynności, ale wręcz zastępować ...

Dzień bezpiecznego internetu. Rozmowa z Michałem Wroczyńskim z Samurai Labs

Czas, aby technologie, które stworzyły problem przemocy online, odegrały kluczową rolę w powstrzymaniu tej ...

Holograficzne ekrany za progiem. Obraz 3D bez okularów

Firma Looking Glass (z ang. zwierciadło, lupa) rusza ze swoim rewolucyjnym projektem – chodzi ...

Przełomowy wyrok TSUE. Google odetchnęło

Amerykański koncern nie musi stosować „prawa do bycia zapomnianym” na całym świecie. Wyrok Trybunału ...

Andrzej Kozłowski: Epidemia przyspieszy rozwój robotyzacji czy Artificial Superinteligence

W sytuacjach krytycznych kluczowe jest utrzymanie ciągłości świadczenia usług. Jest to ważne zwłaszcza dla ...