Pandemię spowodowały sieci 5G? Wielu w to wierzy

Nie tylko w Polsce sieć 5G budzi niepokój w wielu środowiskach. Protesty w Szwajcarii przeciw budowie infrastruktury 5GAFP

Koronawirus nie pojawił się przez sieci komórkowe 5G. Nawet jeśli tak piszą w internecie. Fake newsy rozmnażają się równie szybko jak sama epidemia.

Spiskowa teoria, według której pandemia koronawirusa na świece została wywołana przez sieć 5G, to jedna z najbardziej absurdalnych teorii, jakie pojawiły się ostatnio w internecie. Przeciwnicy 5G przekonują, że to jej działanie spowodowało pandemię. Jednak są też tacy, którzy twierdzą, że nie ma żadnego koronawirusa Covid-19, a objawy u pacjentów to efekt „szkodliwego promieniowania” 5G. Ich posty publikuje portal How-To Geek, wyjaśniając, że żadne z tych twierdzeń nie jest prawdziwe.

CZYTAJ TAKŻE: Szwajcaria: Tysiące ludzi przeciwko 5G. Boją się o zdrowie

Prawdziwy jest za to koronawirus, który przenosi się drogą kropelkową i powoduje objawy podobne do grypy: wysoka gorączka, suchy kaszel, problemy z oddychaniem, bóle mięśni i ogólne osłabienie.

5G może pomóc w walce w epidemią

O braku szkodliwego wpływu 5G na ludzi i środowisko przekonują wszyscy: firmy telekomunikacyjne i władze poszczególnych państw, a ostatnio także Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP), która jest organizacją niezależnych naukowców. Według nich 5G nie wpływa negatywnie na ludzi. Stanowisko powstało w oparciu o aktualną wiedzę naukową. Podobnego zdania jest amerykańska Federalna Komisja Łączności oraz Agencja Żywności i Leków, które wydały oświadczenie, że sieć 5G „zdecydowanie nie powoduje” zachorowania na Covid-19.

Paradoksalnie 5G może właśnie pomóc w zwalczeniu pandemii. Dzięki tej technologii szybciej i efektywniej działają systemy sztucznej inteligencji analizujące wirusa i szukające skutecznego leku lub szczepionki. Dzięki 5G działają także autonomiczne pojazdy dostarczające zakupy i leki chorym oraz osobom poddanym kwarantannie. 5G jest też jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania nowoczesnych, częściowo zautomatyzowanych szpitali, gdzie część funkcji przejmują roboty, na przykład zajmujące się sprzątaniem i dezynfekcją.

CZYTAJ TAKŻE: Poseł: Sieć 5G może mieć wpływ na populację Polaków

W internecie pojawiła się nawet informacja, że Słowenia i Szwajcaria w obawie przed promieniowaniem rezygnują z budowy sieci 5G, ale została szybko zdementowana.

Teorie spiskowe

Zwolennicy spiskowych teorii jednak nie odpuszczają. W internecie można przeczytać mnóstwo fałszywych i niebezpiecznych teorii, np. że koronawirusa można leczyć ogromnymi dawkami witaminy C, że Covid-19 wynaleźli i wypuścili w świat Amerykanie, ewentualnie Chińczycy, a nawet sam Bill Gates, a także, że koronawirus to narzędzie do kontroli społeczeństwa.

Fałszywe informacje powstają i rozmnażają się tak szybko, że portale społecznościowe i internetowe przeglądarki postanowiły wspólnie im przeciwdziałać. Microsoft, Facebook, Google, Reddit, LinkedIn, YouTube i Twitter postanowiły działać. „Pomagamy milionom ludzi pozostać w kontakcie, jednocześnie wspólnie zwalczamy dezinformację o wirusie i bazujące na nim oszustwa, podnosząc poziom treści na naszych platformach oraz udostępniając krytyczne aktualizacje w koordynacji z rządowymi agencjami opieki zdrowotnej na całym świecie” – napisali giganci internetu we wspólnym oświadczeniu.

Portale oczyszczają się z dezinformacji

Twitter zdejmuje posty zawierające nieprawdziwe informacje, Facebook nadzoruje treści i w razie konieczności linkuje do strony na temat wirusa należącej do Światowej Organizacji Zdrowia. Platforma usunęła też wszystkie reklamy masek chirurgicznych.

CZYTAJ TAKŻE: „Covid-19 nie atakuje czarnoskórych”. Twitter usuwa fakenewsy celebrytów

Alphabet – właściciel Google’a – usuwa też dezinformacje ze swoich portali i usług. Allegro i Amazon walczą ze spekulacją artykułami medycznymi oraz środkami do dezynfekcji. Portale usuwają też oferty środków, które mają rzekomo leczyć lub zapobiegać infekcji, a są kosztowne zupełnie bezużyteczne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski startup wesprze piłkarską reprezentację nr 1 na świecie

Spółka ITMagination stworzyła dla piłkarskiej reprezentacji Belgii zaawansowany informatyczny system, który pomoże trenerom w ...

PlayStation zyskało ponad 2 mln graczy. Dzięki epidemii

Sony korzysta na izolacji związanej z koronawirusem – zamknięci w domach coraz chętniej sięgają ...

Biznesowa „jeżynka” chce wrócić do łask. Sprawdzamy, co oferuje

Chiński producent telewizorów oraz telefonów komórkowych z logo Alcatel, próbuje teraz tchnąć życie w ...

Debata „Rzeczpospolitej”: Popularność płatności elektronicznych dynamicznie rośnie

Pandemia nagle zmieniła obraz rynku płatności. Podczas zamknięcia gospodarki większość transakcji odbywała się bezgotówkowo. ...

Koniec najbardziej znanych targów komputerowych na świecie

Spółka Deutsche Messe AG poinformowała, że nie będzie już organizować targów CeBIT w Hanowerze. ...

Polskie słomki z drukarki 3D na ratunek planecie

Słomki, choć to tylko 0,03 proc. zanieczyszczenia plastikiem, stały się symbolem problemu z jednorazowymi ...