Zespół polskich inżynierów opracował i udostępnił za darmo w internecie projekt respiratora, który można samodzielnie wydrukować na drukarce 3D.
Projekt o nazwie VentilAid wykorzystuje tanie i powszechnie dostępne komponenty, a dzięki temu – w dobie pandemii koronawirusa – może ratować życie tysiącom ludzi w miejscach, gdzie dostęp do tych urządzeń jest utrudniony.
Za inicjatywą stoi zespół z krakowskiej firmy Urbicum, specjalizującej się w druku 3D. – Opracowanie koncepcji VentilAid zajęło naszemu głównemu konstruktorowi Mateuszowi Janowskiemu zaledwie dwa dni – mówi Szymon Chrupczalski z Urbicum.
CZYTAJ TAKŻE: Polskie drukarki powalczą z wirusem z Wuhan
I zaznacza, że udało się stworzyć projekt w pełni funkcjonalnego respiratora, w którym łączny koszt komponentów wynosi zaledwie ok. 200 zł. – Niski koszt jest bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ zapotrzebowanie na respiratory będzie tylko rosło w najbliższych miesiącach. Realny jest także scenariusz, w którym wzrastający popyt spowoduje drastyczny wzrost cen urządzeń, co może postawić chorych w biedniejszych rejonach świata w jeszcze trudniejszej sytuacji – dodaje Chrupczalski.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.