Imponujące budowle Majów odkryte dzięki laserowi

Keith Pomakis - Praca własna, CC BY-SA 2.5, wikimedia commons

Lidar, urządzenie działające na podobnej zasadzie jak radar, ale wykorzystujące światło lasera zamiast mikrofal, to serce wielu nowych technologii.

Korzystają z niego choćby autonomiczne samochody, dla których laserowy radar jest odpowiednikiem wzroku. Teraz tę nowatorską technologię zaadoptowali archeolodzy i dzięki swoim możliwościom szybko podbija serca badaczy przeszłości.

CZYTAJ TAKŻE: Pandemia przyniosła zaskakujące odkrycia archeologiczne

O potężnym potencjale lidaru w tej dziedzinie przekonuje ostatnie odkrycie, jakiego dokonali naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie. Chodzi o ogromną strukturę architektoniczną sprzed 3000 lat, dzieło Majów. Ukryta pod ziemią budowla o długości ponad kilometra wykorzystywana była prawdopodobnie do obserwacji astronomicznych.

Takeshi Inomata

Sukces archeologów opisał na łamach „Nature” kierujący zespołem badaczy Takeshi Inomata. Struktura ta była kompletnie niewidoczna dla ludzkich oczu, stanowiła bowiem część płaskowyżu. Naukowcom udało się ją dostrzec dopiero dzięki pomiarom wykonanym za pomocą lidaru. Obraz, który zobaczyli, pozwala już w tym momencie orzec, iż jest to największa i najstarsza jak dotąd tego typu struktura architektoniczna Majów.

To nie pierwsze tak imponujące odkrycie przy pomocy lasera. Narzędzie, które w ciągu kilku godzin pozwala osiągnąć „rozpoznanie” w terenie, zastępuje długie miesiące, a nawet lata pracy, często z łopatą czy maczetą w ręku. Wcześniej naukowcy dzięki lidarom odkryli m.in. megalopolis Majów w Gwatemali.

CZYTAJ TAKŻE: Przełom w lotnictwie i medycynie. Powstaje kwantowy radar

Najnowsze odkrycie zostało dokonane w regionie Tabasco w Meksyku, przy granicy z Gwatemalą. Badacze spodziewali się, że właśnie na tych terenach rodziła się wczesna cywilizacja Majów.

Lidar, który zeskanował analizowany obszar, pozwolił stworzyć obraz, w którym usunął gęstą roślinność, a także zbadać warstwy pod powierzchnią ziemi. Odnalezione struktury archeolodzy nazwali Aguada Fénix. Było to centrum ceremonialne Majów, wykorzystywane do śledzenia ruchu słońca o różnych porach roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosyjscy hakerzy wykradli mejle z biura Angeli Merkel

Niemieccy śledczy mają pewność: rosyjscy hakerzy włamali się do systemu komputerowego w biurze poselskim ...

Huawei bije rekordy sprzedaży. Świetna passa może się jednak skończyć

W 2018 roku chiński producent sprzętu telekomunikacyjnego dostarczył na rynek 200 mln smartfonów. Sprzedaż ...

Ratował „Wisłę”, na co dzień inwestuje w AI

Synerise, jeden z najgłośniejszych i najdynamiczniej rozwijających się startupów technologicznych w Polsce, szykuje sprzedaż ...

Amazon będzie prześwietlać ciała klientów. Zapłaci za to

Ochotnicy pomogą Amazonowi gromadzić dane o typach budowy ciał. W zamian gigant oferuje bon ...

Chiny: kupisz smartfona, jak dasz do zeskanowania twarz

Biometria, skanowanie tęczówki i rozpoznawanie twarzy stają się coraz popularniejszymi metodami zabezpieczeń stosowanych w ...

Dragon zacumował przy stacji kosmicznej. Sukces NASA i SpaceX

Statek Dragon z kosmonautami Douglasem Hurleyem i Robertem Behnkenem dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. ...