Polski robot pomoże w szpitalach

Politechnika Śląska we współpracy z firmami APA Group oraz KUKA stworzyła specjalnego robota, który ma odciążyć pielęgniarzy i lekarzy w czasie pandemii.

Publikacja: 17.06.2020 15:06

Polski robot pomoże w szpitalach

Foto: mat. pras.

W ostatnich miesiącach personel musi pracować po kilkadziesiąt godzin w skafandrach i pełnym ekwipunku, przestrzegając maksymalnych zasad bezpieczeństwa. Aby pomóc medykom, stworzono robota, który może w sposób bezkontaktowy wesprzeć personel, obsługując pacjentów w roli pielęgniarzy i lekarzy. Ogranicza kontakt bezpośredni personelu medycznego z osobą zarażoną, stając się bezpiecznym pośrednikiem między lekarzem a pacjentem. – Tak jak lekarze mają swoją misję, żeby leczyć ludzi, tak inżynierowie mają misję, żeby tworzyć wynalazki, które powodują, że żyje nam się łatwiej – mówi Artur Pollak, prezes APA Group.

CZYTAJ TAKŻE: W gnieździe wirusa działa szpital 5G. To przyszłość medycyny

Robot został zaprezentowany 20 maja i od tego momentu rodzi coraz większe zainteresowanie w mediach i świecie medycyny.

Może wykonywać wszystkie podstawowe zadania personelu, chroniąc ich przed kontaktem z osobą chorą. Podanie posiłku, zmierzenie temperatury, sprawdzenie samopoczucia czy dostarczenie lekarstw powodowałyby mniejszy stres u personelu, który doglądałby tego procesu z bezpiecznej odległości. Dodatkowo dzięki opcji samodzielnej dezynfekcji oraz reagowania na przedmioty w swoim otoczeniu, maszyna nie stanowi żadnego zagrożenia dla nikogo w otoczeniu.

Choć ponad 230 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy pracuje w służbie zdrowia, z czego w latach 2013-2018 przybyło ich ponad 20 tys., to wciąż brakuje nam wykwalifikowanego personelu.

Technologią towarzyszącą maszynie, a także pomagająca w opiece nad pacjentami, są specjalne kamery i czujniki montowane w salach chorych, dzięki którym można na bieżąco monitorować ich temperaturę. Robot posiada ekran i system audio, dzięki któremu daje personelowi medycznemu oraz bliskim możliwość porozumiewania się z pacjentem na odległość, zapewniając mu opiekę i komfort psychiczny.

CZYTAJ TAKŻE: Z koronawirusem pomoże walczyć… aluminium. Zaskakujące odkrycie

Jak mówi dr inż. Piotr Wodarski z Katedry Biomechatroniki Politechniki Śląskiej, celem postawionym przy stworzeniu prototypu robota jest skonstruowanie maszyny w pełni asystującej na oddziałach szpitalnych, która wyręczałaby personel narażony na zarażenie, zwłaszcza w okresie tak trudnym jak epidemia. Obecnie prototyp to tylko wstęp do morza możliwości, jakie stawia technologia, a zespół pracujący przy jego powstaniu rozpoczyna pracę nad urządzeniem, które jest w pełni certyfikowane medycznie i w realny sposób może pomóc lekarzom i pielęgniarkom.

Roboty są już na znacznie szerszą skalę wykorzystywane w Chinach, w centrach handlowych zajmują się dostawami produktów do sklepów, jak również kompletowaniem paczek dla e-kupujacych. Również służba zdrowia korzysta już z robotów, które są wykorzystywane do coraz to nowych zadań, zastępując w najbardziej ryzykownych pracach ludzi.

Technologie
Legenda muzyki została pierwszym pasażerem latającego samochodu
Technologie
Naukowcy odkryli, gdzie pochowano Platona. Pomogło „bioniczne oko”
Technologie
Ozempic to również lek na niepłodność? Zaskakujące doniesienia o ciążach
Technologie
Wystarczy zdjęcie twarzy. Sztuczna inteligencja posiadła groźną umiejętność
Technologie
Pierwsze zestrzelenie rakiety w kosmosie. Świat szykuje się na „gwiezdne wojny”