Gates i Bezos inwestują w producenta sztucznego mięsa. „To przyszłość”

Bloomberg

Były prezes Microsoft Bill Gates oraz Jeff Bezos zainwestowali miliony dolarów w firmę Memphis Meat, która zajmuje się hodowaniem mięsa w laboratorium. Według miliarderów mięso z probówki to przyszłość produkcji żywności.

Bill Gates jest jednak realistą i twierdzi, że potrzeba czasu, by przekonać konsumentów do mięsa wytworzonego w laboratorium. W wywiadzie dla uczelni MIT powiedział, że „wszystkie bogate kraje powinny przerzucić się na nie w 100 proc.”.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze 2020. Można już wyhodować stek z ludzkiego mięsa

Miliarderzy zainwestowali miliony dolarów w firmę Memphis Meat, której inżynierowie potrafią wyprodukować syntetyczne zamienniki wołowiny, wieprzowiny, kurczaka oraz ryb. Firma wciąż pracuje nad udoskonaleniem technologii produkcji sztucznego mięsa za pomocą metody modyfikacji genów o nazwie CRISPR-Cas9. Dzięki tej metodzie będzie można zrezygnować z hodowli i uboju zwierząt, zakończyć nie tylko ich cierpienie, ale także zlikwidować poważne źródło emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Naukowcy pobiorą tylko raz zwierzęce tkanki, a następnie będą mogli je klonować w nieskończoność produkując dowolne ilości mięsa wołowego, drobiowego i wieprzowego.

Według Billa Gatesa najbogatsze kraje muszą przejść na spożycie mięsa nie pochodzącego z masowych hodowli, ponieważ jest to jedyny sposób na ograniczenie śladu węglowego i ratunek dla ziemskiego klimatu.

CZYTAJ TAKŻE: Sztuczne mięso? Producenci napotkali zaskakujący problem

Mięso z laboratorium przestało być fantasmagorią. Pierwszy hamburger z takiego mięsa zaserwowano w 2013 roku w holenderskim Maastricht i był bardzo drogi – kosztował 330 tys. dolarów.

Konsumenci powoli oswajają się z myślą o sztucznym mięsie według badań Faunalytics już w 2018 roku 66 proc. mieszkańców USA zadeklarowało, że jest skłonnych spróbować laboratoryjnego mięsa, a 46 proc. – kupować je regularnie. W 2017 roku IBRIS zapytał o to samo Polaków i okazało się, że zaledwie 13 procent odpowiedziało, że chciałoby takie mięso jeść.

CZYTAJ TAKŻE: Bill Gates stworzył koronawirusa? Wywiad ma być dowodem

Na świecie istnieje już ponad 25 firm zajmujących się produkcją sztucznego mięsa. Jego koszt obniżył się już ponad 1000-krotnie. Memphis Meats produkuje nie tylko mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe, ale także foie gras. Firma Future Meat Technologies z Jerozolimy opracowała proces produkcji piersi kurczaka w laboratorium. Holenderska firma Eat Just produkuje mięso drobiowe, które jest dostępne w sprzedaży w Singapurze. Czterodaniowy obiad z laboratoryjnym kurczakiem kosztuje w sieciowej restauracji 23 dol. i oczekuje się, że ceny będą dalej spadać – pisze portal Politico. W Holandii firma nie mogła wprowadzić do sprzedaży mięsa z laboratorium, bo nie uzyskała wymaganych zgód Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Levandowski musi zapłacić Google 179 mln dol. kary. Za kradzież tajemnic

Anthony Levandowski, mający polskie korzenie były inżynier Waymo, należącego do Google’a startupu, który jest ...

Rosyjskie kurczaki z próbówki w KFC

Amerykańska sieć fast-foodów pracuje nad „mięsem przyszłości” – chce produkować popularne kurczaczki, tzw. nuggets’y, ...

Resort cyfryzacji sprawdza FaceApp. Ta aplikacja naprawdę jest groźna?

Niezwykle popularna w ostatnich dniach aplikacja do postarzania zdjęć twarzy, która bije również rekordy ...

Hakerzy ujawnili dane ponad 10 milionów klientów sieci hoteli

Dane nawet 10,6 miliona klientów MGM Resorts International wyciekły po tym, jak hakerzy uzyskali ...

Najlepsze 2020. Niemcy stworzyli ptaki-roboty

Niemiecka firma stworzyła bioniczne ptaki. Są nie tylko piękne, ale także mogą być użyteczne ...

Marek Witulski, Siemens: Pandemia przyspieszy cyfryzację medycyny

Pandemia jest wyzwaniem, ale i stymulacją. Covid-19 przyspieszył upowszechnienie wielu narzędzi, w tym AI, ...