Rosjanie budują wielkie latające talerze. Można w nich mieszkać

Rosyjskie sterowce niczym UFO to innowacyjny pomysł na obniżenie kosztów w logistyce
Aerosmena

Firma Aerosmena pracuje nad stworzeniem ogromnych statków powietrznych, które mają przenosić do 600 ton ładunku. Ale mogą być też latającymi hotelami.

Wyglądające niczym UFO pojazdy na rosyjskim niebie wkrótce mogą nie być niczym zaskakującym. W 2024 r. na rynek takie latające talerze zamierza wypuścić przedsiębiorstwo Airship Initiative Design Bureau Aerosmena (AIDBA), znane też jako Aerosmena. Jego projekt to potężnych rozmiarów sterowce towarowe, które w praktyce mają być czymś więcej niż tylko wypełnionymi ogrzanym powietrzem zeppelinami.

CZYTAJ TAKŻE: Drony sprowadzą deszcz. To ratunek dla kraju

To pomysł na nowatorski system transportowy, opracowany przez rosyjskiego konstruktora samolotów Orfeja Kozłowa. Inżynier, który stworzył aerostatyczną platformę, to adept moskiewskiego Instytutu Lotniczego – całe życie poświęcił rozwojowi systemów lotniczych (m.in. w biurze projektowym Jakowlew) i kosmicznych (uczestniczył np. w opracowaniu lądowiska radzieckiego statku kosmicznego Buran). Konstruktor przegrał jednak w ub. r. walkę z Covid-19.

Kozłow jest autorem wielu patentów, w tym właśnie wynalazku pod nazwą „sterowiec hybrydowy o kształcie soczewkowym”. Ten tzw. latający talerz za trzy lata ma szansę wzbić się w powietrze. Na cześć konstruktora ma się nazywać Orfej.

Innowacyjny statek Aerosmeny ma być zdolny do wykonywania operacji załadunku i rozładunku w terenie niezależnie od infrastruktury naziemnej (nie ma potrzeby korzystania z portów, dróg, lotnisk). Będzie nawet w stanie dokonywać załadunku bez lądowania (towar wciągano by na pokład za pomocą systemu bloczków). Takie rozwiązanie obniży koszty logistyki – pisze serwis InterestingEngineering.

CZYTAJ TAKŻE: Tajemniczy dron Lockheed Martin to rewolucja w projektowaniu

Za unoszenie konstrukcji odpowiadają dwie komory z 620 tys. m sześc. helu. W zależności od modelu pojazdy mają mieć ładowność 20–600 t, zasięg 8 tys. km i rozwijać prędkość do 250 km/h.

Nad podobnymi projektami transportowymi, opartymi na zeppelinach, pracują też amerykańscy giganci – Google oraz Amazon. Ale to AIDBA ma ambicję, by w przyszłości przekształcić statki w pojazdy pasażerskie, które pozwolą podróżować dookoła świata w luksusowych warunkach hotelowych.

Powstała ponadto koncepcja sterowców przeciwpożarowych – statki ze zbiornikami zawierającymi do 500 ton wody mogłyby polecieć praktycznie w dowolne miejsce na świecie, by zawisnąć np. nad płonącym lasem i gasić źródło ognia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kierowcy Ubera i kurierzy zagrożeni wirusem. Dostaną pomoc?

Zarażeni koronawirusem lub skierowani na obowiązkową izolację – a niepracujący na etacie – mogą ...

Intel wykłada 2 mld dol. i przejmuje laboratoria w Polsce

Największy na świecie producent układów scalonych kupuje dostawcę chipów ze sztuczną inteligencją. Akwizycja izraelskiej ...

CD Projekt stawia teraz na Cyberpunka

Optymizmem szefów spółki napawa sukces wydanej niedawno przez zagraniczną konkurencję porównywalnej gry „Red Dead ...

Grupa Azoty chce wejść w druk 3D

Koncern z Tarnowa, kojarzony głównie z nawozami, wkrótce zadebiutuje w jednej z najbardziej perspektywicznych ...

Specjalne łóżko ma ułatwić przetrwanie koronowirusa

Japońska firma Bauhutte opracowała idealne rozwiązanie dla graczy, które ułatwi funkcjonowanie podczas choroby lub ...

Rewolucja w Google. Firmy będą znikać z wyszukiwarki

Przedsiębiorcy, którzy chcą uruchomić swoją internetową witrynę lub sklep online, mogą mieć problem. O ...