Orbita Ziemi to już śmietnik. Rusza wielkie sprzątanie

Adobe Stock

Na orbicie wokół Ziemi robi się tłoczno i niebezpiecznie. Nowe satelity krążą w towarzystwie śmieci i nieczynnych satelitów. Dlatego też firma Astroscale postanowiła wysłać w kosmos śmieciarkę do zbierania kosmicznych śmieci.

W ramach testu nowej technologii w sobotę na orbitę zostanie wysłana ELSA-d (End-of-Life Services), satelita, który składa się z dwóch elementów. Jeden z nich będzie imitował śmieć kosmiczny, a drugi będzie miał za zadanie go złapać i sprowadzić w atmosferę ziemską. Test będzie kilkukrotnie powtarzany, a na zakończenie mającej trwać 6 miesięcy misji oba urządzenia spalą się w atmosferze. Jeśli testy się powiodą, to japońska śmieciarka będzie regularnie oczyszczać orbitę wokół Ziemi.

ELSA-d wyruszy w niedzielę z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Rakieta Sojuz wyniesie na orbitę w sumie 38 komercyjnych satelitów z 18 krajów.

CZYTAJ TAKŻE: Powstanie kosmiczna nawigacja. Na orbicie robi się tłok

Astroscale Holdings Inc. to prywatna firma z siedzibą w Tokio w Japonii. Opracowała technologię przechwytywania śmieci kosmicznych, wykorzystując magnetyczną płytkę. Symulowane śmieci będą wirować w przestrzeni kosmicznej tak jak prawdziwe, a więc satelita przechwytujący będzie musiał dopasować swój ruch na orbicie, aby móc się do niego przyczepić. Gdy już dojdzie do połączenia, oba komponenty obniżą wysokość i spłoną w atmosferze ziemskiej.

Jeżeli misja demonstracyjna się powiedzie, to na orbitę trafi pierwszy satelita, który zajmie się prawdziwymi odpadkami kosmicznymi na orbicie. W kosmosie znajduje się obecnie nawet 9 ton metalowych odpadów z nieczynnych satelitów lub resztek rakiet wynoszących satelity. Stanowią one pewne zagrożenie dla powodzenia nowych misji, dlatego też oprócz stosowania manewrów omijających śmieci i systemów ich wykrywania, skutecznym sposobem walki może być najzwyklejsze posprzątanie przestrzeni kosmicznej.

CZYTAJ TAKŻE: Musk twierdzi, że SpaceX doleci na Marsa przed 2030

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Uber więcej zarabia na jedzeniu niż pasażerach

Uber zaczynał jako firma para-taksówkowa. Dziś, głównie w wyniku pandemii i lockdownu, częściej wozi ...

Tencent Music wchodzi na giełdę

Spółka oferująca muzykę w streamingu sprzedała akcje po 13 dol. za walor. W efekcie ...

E-migranci nie wyjeżdżają za kasą. Za czym?

Rosnące zarobki nie wystarczą, by ściągnąć do kraju wykształconych migrantów których skusiła do wyjazdu ...

10 lat więzienia za cyberatak w USA

34-letni mieszkaniec Massachusetts został skazany na 10 lat więzienia za zaatakowanie sieci komputerowej szpitala ...

Cristiano Ronaldo zostanie cyberpunkiem

Fani gier wideo żyją teraz najnowszą produkcją CD Projektu. Ale inne studia próbują walczyć ...

„Ohyda, naprawdę ich nienawidzę”. Chatbot wyłączony za homofobię i rasizm

Lee Luda, to popularny południowokoreański chatbot sterowany przez sztuczną inteligencję. Miał on wcielać się ...