Tani i prosty filtr do wody. Kluczem okazały się gałęzie

Bloomberg

Naukowcy MIT testowali w Indiach nowy filtr do wody. Jest prosty i tani, na dodatek całkowicie naturalny.

Według inżynierów z Massachusetts Institute of Technology (MIT) skutecznym filtrem do uzdatniania wody mogą być poprzeczne przekroje gałęzi drzew takich jak sosna lub miłorząb. Kluczowa jest tkanka drzewna, w której występują cieniutkie kanaliki używane przez drzewo do transportowania wody, połączone za pomocą membran, pełniących rolę naturalnych sitek i filtrów.

Przekroje gałęzi dzięki temu nadają się do oczyszczania wody, a zbudowane z nich filtry są tanie, nadają się do długiego przechowywania i długo zachowują swoje właściwości.

Naukowcy odkryli, że taki prosty filtr jest skuteczny nie tylko na duże zanieczyszczenia mechaniczne, ale jest w stanie usunąć z wody niektóre bakterie oraz wirusy. Jest też bardzo wydajny, ponieważ oczyszcza około 1 litra wody na godzinę – pisze portal Technology.

CZYTAJ TAKŻE: Indie wyślą w kosmos robota-kobietę

Opracowane przez inżynierów z MIT filtry wprowadzono w Indiach, gdzie odnotowano najwyższy na świecie wskaźnik śmiertelności z powodu chorób przenoszonych przez wodę. Tu bezpieczna woda pitna jest niedostępna dla ponad 160 mln ludzi.

Przez dwa lata inżynierowie, w tym naukowcy z MIT D-Lab, pracowali w regionach górskich i miejskich, przy wsparciu lokalnych organizacji pozarządowych. Wyprodukowali i testowali filtry z lokalnych drzew sosnowych. Potwierdziły one, że skutecznie usuwały bakterie występujące w wodzie.

W Indiach bezpieczna woda pitna nie jest dostępna dla 160 mln mieszkańców, Shutterstock

Korzystając z danych od ponad 1000 potencjalnych użytkowników z całych Indii, naukowcy zaprojektowali prototyp prostego systemu filtracji, wyposażonego w zbiornik u góry, który użytkownicy mogą napełniać wodą. Woda przepływa przez rurkę o długości 1 metra, przez filtr z tkanki drzewnej i wypływa przez wylewkę sterowaną zaworem. Filtr można wymieniać codziennie lub co tydzień, w zależności od potrzeb.

Teraz badane są możliwości udostępnienia filtrów drewnianych na dużą skalę, szczególnie na obszarach, na których zanieczyszczona woda pitna jest główną przyczyną chorób i zgonów. Zespół uruchomił witrynę internetową typu open source z wytycznymi dotyczącymi projektowania i wytwarzania filtrów z różnych typów drzew. Witryna ma wspierać przedsiębiorców i organizacje we wprowadzaniu technologii i inspirować uczniów do przeprowadzania własnych eksperymentów naukowych z filtrami z tkanki drzewnej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sony zamyka fabrykę w Chinach. To nie przez wojnę handlową

Japoński koncern Sony poinformował, że zamyka fabrykę w Pekinie i przenosi produkcję do Tajlandii. ...

Rekordowa kradzież iphone`ów. TIR zniknął na… autostradzie

Warte ponad 25 mln zł telefony, iPady i inteligentne zegarki wyparowały z brytyjskiej autostrady. ...

Technologiczni giganci pozwani w związku ze śmiercią dzieci-górników

Apple, Google, Tesla czy Microsoft są wśród firm pozwanych za śmier dzieci-górników przy wydobyciu ...

Polski automat wykryje chorego z 4 metrów

Rodzimi naukowcy opracowali technologię, która może pomóc w walce z koronawirusem. Chodzi o FevIR ...

Uber Eats sponsorem francuskiej ekstraklasy. Już żartują

Przez dwa sezony najważniejsza francuska liga piłki nożnej będzie miała w nazwie aplikację do ...

Ofiaromat: Wpłacisz ofiarę nawet smartfonem czy smartwatchem

W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w krakowskich Mistrzejowicach stanął pierwszy ofiaromat w Archidiecezji ...