Naukowcy porozmawiają z pająkami. Nadzieja dla technologii 3D

Pająki pomogą ulepszyć technologię 3D
Shutterstock

Uczeni z MIT zmienili pajęczyny w muzykę, tworząc ścieżkę dźwiękową, która pomoże im zrozumieć, w jaki sposób pajęczaki tworzą swoje złożone dzieła, a nawet jak się komunikują.

Zespół prestiżowej uczelni z USA współpracował z berlińskim artystą Tomásem Saraceno nad wykonaniem dwuwymiarowych skanów laserowych pajęczyny, które zostały przekształcone w model matematyczny. Pozwala on odtworzyć sieć w 3D w rzeczywistości wirtualnej.

Zespół współpracował także z działem muzycznym MIT, aby stworzyć wirtualny instrument podobny do harplika, który byłby w stanie odtworzyć „muzykę” pajęczyny, będącej swoistym przedłużeniem ciała pająka. Markus Buehler z MIT uważa, że „gdy wykorzystamy rzeczywistość wirtualną i zanurzymy się w pajęczej sieci, możemy usłyszeć i zrozumieć to, co dotychczas mogliśmy tylko obserwować”.

CZYTAJ TAKŻE: Cyfrowi giganci i naukowcy z MIT idą na wojnę z fałszywymi filmami

Poszczególne nici w pajęczej sieci mają różną długość i są poddane różnym naprężeniom. Dlatego też emitują różne dźwięki. Naukowcy zbadali częstotliwość drgań i elastyczność każdej z nici i przypisali im odpowiednie dźwięki w zakresie słyszalnym dla człowieka. Dzięki temu możemy usłyszeć, jak brzmi pajęcza sieć.

Naukowcy nagrali wibracje w czasie wykonywania przez pająka różnych czynności, np. budowania sieci, komunikacji z innymi pająkami czy rytuałów godowych. Algorytm zdołał je powiązać.

Kolejnym etapem badania ma być próba nawiązania komunikacji z pająkami za pomocą pajęczyny, konkretnie za pomocą wibracji generowanych przez dźwięk. Naukowcy liczą, że w ten sposób uda im się wpływać na zachowanie pająków.

Mają też nadzieję na ulepszenie technologii 3D. Pająki budują sieci bez rusztowań i podpór, więc lepsze wyobrażenie o tym, jak działają, może doprowadzić do opracowania nowych, zaawansowanych technik druku 3D – uważa prowadzący projekt Markus Buehler.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koniec z dyskryminacją internautów przy zagranicznych zakupach

Sklepy w UE nie mogą już odmawiać sprzedaży klientom z innych krajów, choć ceny ...

Gra królów odrodziła się w czasie pandemii. Teraz z AI i wideo

Magnetyczna szachownica Square Off, która pozwala na grę ze sztuczną inteligencją lub ze znajomymi ...

Sztuczna inteligencja rozszyfruje nieznane dziś języki

Zespół naukowców z Laboratorium Informatyki bostońskiego MIT stworzył sztuczną inteligencję, która jest w stanie ...

Szkoła ukarana za kontrowersyjną metodę sprawdzania obecności

Władze gminy Skellefteå w Szwecji będą musiały zapłacić karę w wysokości 200 tys. koron ...

Polska firma ma pomysł na elektrośmieci

Niewielka firma rodzinna z Wielkopolski pokazuje, że motorem napędowym ekologicznych rozwiązań technologicznych są nie ...

Kreml wzywa Google na dywanik. Chodzi o Krym

Przewodniczący Dumy wzywa amerykański koncern Google, by wyjaśnił mające zdaniem Rosjan miejsce, łamanie rosyjskiej ...