Powstanie pływające miasto. Sposób na zmiany klimatu

Na Malediwach mają pomysł na walkę ze zmianami klimatu
MFC

Na Malediwach wybudowana zostanie aglomeracja unosząca się na wodzie. Ta pionierska konstrukcja w skali świata ma chronić mieszkańców przed rosnącym poziomem oceanu.

Rząd Malediwów, republiki wyspiarskiej na północnym Oceanie Indyjskim, która według analiz NASA ma najniżej położony teren na świecie, pokazał plany MFC, czyli projektu pływającego miasta. To odpowiedź na katastrofalne skutki zmian klimatycznych i podnoszącego się poziomu mórz.

CZYTAJ TAKŻE: Kapsuły powietrzne z Białorusi połączą arabskie miasta

Z uwagi na położenie mówiło się, że mieszkańcy tego regionu staną się do 2050 r. uchodźcami klimatycznymi. Tymczasem Malediwy mogą wyrosnąć na klimatycznych innowatorów. MFC (Maldives Floating City) to pierwszy na świecie taki projekt, dzieło holenderskiej firmy Docklands. Budowa ma być zrealizowana w lagunie i składać się z szeregu sześciokątnych rzędów „wysepek domów”, które z góry przypominałyby koralowca.

To komercyjne przedsięwzięcie zaoferuje tysiące rezydencji w cenach zaczynających się od 250 tys. dol. System pływających elementów z domami zostanie przymocowany do pierścienia okalającego wyspę. Konstrukcja ma być odporna na falowanie morza i zapewniać stabilizację. Poza apartamentami dla turystów w MFC zaplanowano zwykłe domy, sklepy, a nawet szpitale, szkoły, obiekty rekreacyjne i przestrzenie publiczne. Rozpoczęcie budowy pływającego kompleksu zaplanowano na 2022 r.

Konstruktorzy przekonują, iż miasto będzie miało minimalny wpływ na rafy koralowe. Mohamed Nasheed, były prezydent Malediwów, twierdzi, że wyrosną dzięki tej inwestycji nowe rafy, które będą działać jak separatory wody. – Nasza adaptacja do zmian klimatycznych nie może niszczyć przyrody. Choć na Malediwach nie możemy powstrzymać fal, to dzięki innowacjom możemy wznieść się wraz z nimi – powiedział Nasheed na łamach „Travel Weekly”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zuckerberg zgadza się: nikt nie powinien być aż tak bogaty

Podczas specjalnego, transmitowanego na żywo spotkania z pracownikami Facebooka Mark Zuckerberg powiedział, że nikt ...

Polski komunikator odniósł sukces za granicą. Teraz wprowadza go Plus

Usecrypt Messenger, rodzimy komunikator szyfrujący połączenie głosowe i tekstowe, podbija kolejne rynki. Po tym, ...

Moda na e-booki dopiero przed nami

Choć miały wyeliminować z rynku papierowe książki, to doskonale z nimi współistnieją. W Polsce ...

Gigantyczna kara dla Google`a

Komisja Europejska nałożyła 1,49 mld euro kary na Google za praktyki ograniczające konkurencję w ...

Strach przed Covid-19. Hyundai zatrudnia roboty w salonach

Robot DAL-e jest asystentem sprzedawcy i testowo pracuje w salonie Hyundaia w Seulu. DAL-e, ...

Pekin straszy odwetem za Huawei

Chiński rząd ostrzega zagraniczne spółki technologiczne, by nie stosowały się do amerykańskich sankcji. Oficjele ...