Powstanie pływające miasto. Sposób na zmiany klimatu

Na Malediwach mają pomysł na walkę ze zmianami klimatu
MFC

Na Malediwach wybudowana zostanie aglomeracja unosząca się na wodzie. Ta pionierska konstrukcja w skali świata ma chronić mieszkańców przed rosnącym poziomem oceanu.

Rząd Malediwów, republiki wyspiarskiej na północnym Oceanie Indyjskim, która według analiz NASA ma najniżej położony teren na świecie, pokazał plany MFC, czyli projektu pływającego miasta. To odpowiedź na katastrofalne skutki zmian klimatycznych i podnoszącego się poziomu mórz.

CZYTAJ TAKŻE: Kapsuły powietrzne z Białorusi połączą arabskie miasta

Z uwagi na położenie mówiło się, że mieszkańcy tego regionu staną się do 2050 r. uchodźcami klimatycznymi. Tymczasem Malediwy mogą wyrosnąć na klimatycznych innowatorów. MFC (Maldives Floating City) to pierwszy na świecie taki projekt, dzieło holenderskiej firmy Docklands. Budowa ma być zrealizowana w lagunie i składać się z szeregu sześciokątnych rzędów „wysepek domów”, które z góry przypominałyby koralowca.

To komercyjne przedsięwzięcie zaoferuje tysiące rezydencji w cenach zaczynających się od 250 tys. dol. System pływających elementów z domami zostanie przymocowany do pierścienia okalającego wyspę. Konstrukcja ma być odporna na falowanie morza i zapewniać stabilizację. Poza apartamentami dla turystów w MFC zaplanowano zwykłe domy, sklepy, a nawet szpitale, szkoły, obiekty rekreacyjne i przestrzenie publiczne. Rozpoczęcie budowy pływającego kompleksu zaplanowano na 2022 r.

Konstruktorzy przekonują, iż miasto będzie miało minimalny wpływ na rafy koralowe. Mohamed Nasheed, były prezydent Malediwów, twierdzi, że wyrosną dzięki tej inwestycji nowe rafy, które będą działać jak separatory wody. – Nasza adaptacja do zmian klimatycznych nie może niszczyć przyrody. Choć na Malediwach nie możemy powstrzymać fal, to dzięki innowacjom możemy wznieść się wraz z nimi – powiedział Nasheed na łamach „Travel Weekly”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Netflix zrobi serial na podstawie „Stu lat samotności” Gabriela Garcíi Marqueza

Zmarły pięć lat temu pisarz konsekwentnie odrzucał propozycje ekranizacji „Stu lat samotności”, obawiając się, ...

Amerykanie zakażą chińskiego TikToka. Kupi go Microsoft?

Konflikt amerykańsko-chiński rozkręca się coraz bardziej. Prezydent Donald Trump zapowiedział, że zakaże działania TikToka ...

Porsche inwestuje w startup, który zrewolucjonizuje nocną jazdę

Porsche zainteresowane jest stworzoną przez izraelski start-up TriEye kamerą, która dzięki technologii bliskiej podczerwieni ...

Polski rynek gier wart już blisko pół miliarda euro. Rośnie błyskawicznie

W Polsce działa 440 studiów, które łącznie zatrudniają 9710 pracowników. Aż 96 proc. przychodów ...

Listonosze dostaną tablety. Potężny kontrakt Poczty

Poczta Polska zawarła umowę na dostawę 30 tys. tabletów. Transakcję ma zrealizować konsorcjum firm ...

Apple reanimuje płatności kodami QR. W Chinach są hitem

Apple pracuje nad nową funkcją Apple Wallet, która umożliwia użytkownikom przeprowadzanie transakcji za pomocą ...