Należąca do koncernu Alphabet firma DeepMind opracowała program do analizy parametrów krwi oraz tętna pacjentów i może z dokładnością do 48 godzin przewidzieć, u kogo wystąpi ostra niewydolność nerek.
Program korzysta z danych 700 tys. dorosłych pacjentów, które udostępnił amerykański Departament ds. Weteranów. AI dzięki analizie archiwalnych danych potrafi wykryć ostrą niewydolność nerek, jeszcze zanim się ona pojawi i oszczędzić nie tylko koszty związane z hospitalizacja i leczeniem, ale przede wszystkim zaoszczędzić pacjentom bolesnego i nieprzyjemnego leczenia za pomocą dializy lub nawet przeszczepu nerek.
CZYTAJ TAKŻE: Największa oszustka Doliny Krzemowej stanie przed sądem
Ostra niewydolność nerek ma przebieg gwałtowny. W ciągu kilku godzin – wyniku złego funkcjonowania nerek – we krwi gromadzą się produkty końcowe metabolizmu białek, zaburzona zostaje równowaga wodna i elektrolityczna, co powoduje zaburzenia funkcjonowania wielu narządów. Choroba jest nie tylko szybka, ale i groźna, jeśli nie zostanie w porę wykryta. Do ostrej niewydolności nerek może dojść w ciągu kilku godzin od pierwszych objawów. Jej przyczyny to najczęściej niewydolność serca, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, niedrożność dróg moczowych, zatrucie lekami lub powiększona prostata.
Nowa aplikację DeepMind do wykrywania ostrej niewydolności opisał magazyn „Nature”. Podczas testów aplikacja wykryła 56 proc. poważnych problemów z nerkami, zanim pojawiły się ich symptomy oraz niemal 90 proc. tak poważnych schorzeń nerek, że wymagałyby one dializy lub przeszczepu – informuje telewizja CNN. AI wykryła je na 48 godzin przed pojawieniem się symptomów. Analizy były prowadzone w szpitalu wśród pacjentów.