Robot, który wygląda jak nitka, jest sterowany za pomocą pola magnetycznego i może się przemieszczać w wąskich poskręcanych naczyniach krwionośnych, np. w mózgu. Według badaczy w przyszłości tego typu roboty, w połączeniu z innymi dostępnymi technologiami, mogą zostać użyte do szybkiego leczenia zatorów lub uszkodzeń w mózgu – informuje portal Techcrunch.
CZYTAJ TAKŻE: Spersonalizowane nośniki leków
Obecnie lekarze usuwają zatory w mózgu, wprowadzając do tętnicy udowej cewnik, który dociera do mózgu. Poprzez wprowadzenie do cewnika stentu usuwają skrzep blokujący naczynie. Ta procedura, zwana angioplastyką, jest żmudna i wymaga sporej precyzji, a na dodatek zabieg jest kontrolowany za pomocą rentgena (RTG), co dodatkowo obciąża organizm pacjenta.
Zespół Massachusetts Institute of Technology (MIT) postanowił opracować bezpieczniejszą i mniej skomplikowaną metodę. Naukowcy przez ostatnie lata pracowali nad specjalnymi hydrożelami oraz produkowanymi w technologii 3D materiałami sterowanymi za pomocą pola magnetycznego. Udało im się stworzyć sterowaną magnetycznie pokrytą hydrożelem nić. Podczas udanych testów przeprowadzili ją przez dokładny model 1:1 naczyń krwionośnych mózgu.
CZYTAJ TAKŻE: Miniaturowe roboty zrewolucjonizują medycynę. Będą leczyć od wewnątrz