Reklama
Rozwiń

Powstał niezniszczalny materiał idealny dla armii. Za projektem stoi Polak

Naukowcy stworzyli pierwszy na świecie materiał, którego nie można przecinać. Proteus, bo tak go nazwano, w zamyśle ma m.in. wzmacniać zabezpieczenia antykradzieżowe dla rowerów. Ale już pojawiła się koncepcja, by niezniszczalny materiał wykorzystać do celów militarnych. Co ciekawe, za projektem stoi Polak.

Publikacja: 22.07.2020 08:23

Powstał niezniszczalny materiał idealny dla armii. Za projektem stoi Polak

Foto: Adobe Stock

Proteus ma ledwie gęstość 15 proc. stali, ale nie da się go przeciąć ani piłą czy szlifierką, ani uszkodzić wiertarką. Jak pisze „Scientific Reports” nadaje się on np. na lekką zbroję. Ponieważ dzisiaj nie ma rycerzy, to materiał może posłużyć do konstruowania pewnych form opancerzenia dla współczesnych żołnierzy. Materiał to w praktyce aluminiowa struktura powstała z połączonych ceramicznych kulek.

Proteus powstał w laboratoriach brytyjskiego Uniwersytetu Durham i niemieckiego Instytutu Fraunhofera. Naukowcy wskazują, że inspiracją była struktura skórki grejpfruta oraz twarde jak skała, odporne na pękanie, skorupy mięczaków aragonitowych.

Czytaj także: Chiński Terminator. Powstanie robot z ciekłego metalu

Stojący na czele projektu Stefan Szyniszewski, adiunkt mechaniki stosowanej na wydziale inżynierii w Durham, wskazuje, że cięcie tego materiału jest jak przecinanie galaretki wypełnionej bryłkami. Na blogu na stronie internetowej Durham University napisał, że jeśli „ostrze przejdziesz przez galaretkę, trafi na bryłki, a materiał zacznie wibrować w taki sposób, że zniszczy tarczę tnącą lub wiertło”.

Polski naukowiec dodaje, że ceramiczne kulki osadzone w tym elastycznym materiale również wykonane są z bardzo drobnych cząstek, które usztywniają się i opierają szlifierce kątowej lub wiertarce podczas cięcia z dużą prędkością. „Dzieje się to w taki sam sposób, w jaki oparłby się worek z piaskiem i zatrzymałby pocisk przy dużej prędkości” – czytamy w poście Szyniszewskiego.

Jak zaznacza, ten materiał może mieć wiele przydatnych zastosowań w branży bezpieczeństwa i ochrony.

Technologie
AI Elona Muska w amoku. Grok obraża Muska, X i sam siebie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Materiał Promocyjny
Tak zaawansowane technologie pomogły Andrzejowi Draganowi w stworzeniu futurystycznego teledysku Quebonafide
Technologie
Ten koncern obiecuje 3 tys. km zasięgu po 5 minutach ładowania. Nowa era baterii?
Technologie
Sztuczna inteligencja poprowadziła biznes. Zaskaujący wynik eksperymentu
Technologie
Rewolucja w elektronice. Powstał chip zaprojektowany technologią kwantową