Reklama
Rozwiń

AI pomoże w walce ze śmiertelnymi chorobami

Sztuczna inteligencja może zostać wykorzystywana do walki z najbardziej śmiertelnymi chorobami pasożytniczymi na świecie – poinformowała firma technologiczna DeepMind.

Publikacja: 04.07.2021 10:01

AI pomoże w walce ze śmiertelnymi chorobami

Foto: Shutterstock

W londyńskim laboratorium koncernu Alphabet wkrótce rozpocznie się program badawczy DeepMind we współpracy z organizacją non profit Drugs for Neglected Diseases (DNDI), którego celem będzie znalezienie lekarstw na dwie poważne choroby: chorobę Chagasa i leiszmaniozę – informuje BBC.

Leiszmanioza to grupa chorób pasożytniczych, wywoływanych przez wiciowce z rodzaju Leishmania. Przenoszona jest poprzez muchówki. Szacuje się, że w obszarze występowania leiszmaniozy mieszka 350 mln ludzi (88 krajów). 90 proc. przypadków jednej z najgroźniejszych leiszmanioz – tzw. leiszmaniozy trzewnej występuje w Bangladeszu, Nepalu, Sudanie i Brazylii i z reguły wśród ubogich i słabo odżywionych mieszkańców. Ocenia się, że co roku na leiszmaniozę choruje 12 mln osób. Nieleczona leiszmanioza powoduje śmierć.

CZYTAJ TAKŻE: AI wskazała istniejące już leki mogące zwalczać Covid-19

Podobnie jest w przypadku choroby Chagasa, która często pozostaje utajona przez lata albo nawet dziesięciolecia, a po uaktywnieniu się powoduje uszkodzenia narządów wewnętrznych. Ta tropikalna pasożytnicza choroba, spotykana jest w obydwu Amerykach, ale szczególnie w krajach Ameryki Południowej. Patogenem ją wywołującym jest świdrowiec Trypanosoma cruzi, przenoszony na ludzi i zwierzęta przez krwiopijne pluskwiaki. Co roku choruje na nią ponad 10 mln osób.

Niestety wszystkie już istniejące lekarstwa na te choroby okazały się nieskuteczne lub mało efektywne.

Naukowcy spędzają lata w laboratoriach manipulując strukturami białek. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji program opracowany przez DeepMind – AlphaFold był w stanie osiągnąć tę samą dokładność w ciągu kilku dni. Udało się rozwiązać, kilka dotychczas nierozwiązywalnych kwestii medycznych, jak na przykład odkrycie, jak białko fałduje się w unikalny trójwymiarowy kształt, co intrygowało naukowców od pół wieku czy odkrycie struktury kluczowego białka związanego z chorobami mięśnia sercowego.

CZYTAJ TAKŻE: AI może przewidzieć choroby serca

Poznanie struktury 3D białka jest ważne przy opracowywaniu metod leczenia m.in. raka, demencji i chorób zakaźnych – informuje BBC.

„Jesteśmy podekscytowani potencjałem tej technologii, która pomoże wypełnić niektóre luki w naszym zrozumieniu biologii i przyspieszyć badania naukowe, aby umożliwić nowe, skuteczne metody leczenia chorób” – powiedział Pushmeet Kohli, szef działu DeepMind AI ds. nauki. Firma chce skoncentrować się na obszarach „niedostatecznie obsłużonych” i „zaniedbanych”. „Mamy nadzieję, że AlphaFold będzie miał rzeczywisty wpływ na nasze zrozumienie chorób i odkrywania leków dla społeczności, które bardzo potrzebują leczenia” – powiedział.

Technologie
Te technologie zdominują 2025 rok. Roboty i AI zaczną masowo zastępować ludzi
Technologie
Jakie technologie zdominują rok 2025? Spytaliśmy ekspertów
Technologie
Drony przejmują dostawy kurierskie. Chiny rozpoczynają światową ekspansję
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku