Obie firmy podpisały porozumienie w tej sprawie z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym. Instytut ten posiada status Digital Innovation Hub – 5G (DIH-5G). – Współpraca z Ericsson i Orange Polska w obszarze sieci 5G jest dla nas ogromnie ważna, gdyż umożliwia praktyczną weryfikację i dalszy rozwój posiadanych kompetencji. Posiadanie dostępu do tak nowoczesnej instalacji stwarza możliwość realizacji wielu testów i badań najnowocześniejszych rozwiązań – komentuje Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności.

CZYTAJ TAKŻE: Drony z karabinem maszynowym. Z 200 metrów trafią w piłeczkę

Możliwości sieci rozszerzonego mobilnego szerokopasmowego dostępu do internetu zostaną teraz wykorzystane do aplikacji komunikacji krytycznej w ruchu dronowym. – Intensywnie przygotowujemy się do wdrożenia sieci 5G. Prowadzimy największe w Polsce testy pod względem zasięgu i liczby stacji bazowych. Teraz dokładamy do tego kolejny element – testy zastosowań biznesowych – podkreśla Piotr Jaworski, członek zarządu ds. sieci i technologii w Orange Polska.

CZYTAJ TAKŻE: Małgorzata Darowska: Badamy, ile dronów lata w Polsce

Stacja bazowa zostanie uruchomiona na obiekcie należącym do Instytutu Łączności i będzie korzystała z częstotliwości testowych udostępnionych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Posłuży do opracowania metod komunikacji z dronami oraz scenariuszy ich zastosowań z wykorzystaniem sieci kolejnej generacji. To będzie 10 stacja 5G Orange w stolicy. Pozwoli osiągać prędkości powyżej 1 Gb/s, a zastosowane rozwiązania techniczne ograniczą opóźnienia do poziomu pojedynczych milisekund.