Po wystrzeleniu irańskich rakiet mocno rośnie kurs bitcoina

Nocny atak rakietowy na bazy amerykańskich wojsk w Iraku rozgrzał giełdy. Militarne działania Iranu, prowadzone w odwecie za zabójstwo generała Qassema Suleimaniego, doprowadziły do wzrostu cen złota do poziomu niespotykanego od siedmiu lat, a także zwyżek na ropie naftowej. Ale geopolityczne napięcie spowodowało również, że skoczył kurs bitcoina.

Publikacja: 08.01.2020 10:41

Po wystrzeleniu irańskich rakiet mocno rośnie kurs bitcoina

Foto: Bloomberg

W środę za krypto walutę płacono nawet ponad 8,4 tys. dol., czyli ponad 5 proc. więcej niż dzień wcześniej. Potem ustabilizował się na poziomie 8,2 tys. dol. (kurs z godz. 9 polskiego czasu). To i tak najwyższy styczniowy poziom bitcoina od dekady. Warto przypomnieć, że 2010 r. płacono za niego ok. 1 centa, a rok później – 30 centów. W 2012 i 2013 r. również wycena tej kryptowaluty była daleka od dzisiejszych poziomów i sięgała 7-14 dol. Dopiero w 2014 r. „styczniowy” kurs uplasował się na pułapie 1 tys. dol. W kolejnych trzech latach były to wartości rzędu 280, 430 i 920 dol. W 2018 r. styczeń okazał się rekordowy z kursem 16,7 tys., a rok później – 4 tys. dol. Obecny styczeń jest więc drugim w historii bitcoina pod względem wyceny (jeszcze w dwa dni temu kurs sięgał 7,5 tys. dol.).

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Technologie
AI pomaga wygrywać? Hazardziści sięgnęli po DeepSeek
Technologie
Przełom w komputerach kwantowych? Amerykański koncern ogłasza wielki sukces
Technologie
Która AI halucynuje i popełnia najwięcej błędów? Zaskakujące wyniki badania
Technologie
Elon Musk wypuszcza nową AI. „Najmądrzejsza na Ziemi”
Technologie
Towarzysze w smutku i samotności. Człowiek może liczyć na pomoc i ciepło robota