Domy i mieszkania zyskują na inteligencji. Co kupujemy?

W 2023 roku ma być na świecie 1,5 mld urządzeń związanych z technologią smart home – wynika z danych IDC. I nie będą tylko domeną ludzi zamożnych.

Publikacja: 01.10.2019 00:08

Na smartfonie można
już śledzić
na bieżąco dane na temat produkcji
prądu z paneli solarnych,
jego st

Na smartfonie można już śledzić na bieżąco dane na temat produkcji prądu z paneli solarnych, jego stanu w domowym magazynie czy zużycia w poszczególnych miejscach

Foto: Bloomberg

Technologia smart home obejmuje różnorodne urządzenia, od inteligentnych doniczek nawadniających rośliny wewnątrz domu, przez kamery rozpoznające twarze domowników, aż po autonomiczne pralki, które same mierzą stopień zabrudzenia ubrań i dawkują odpowiednią ilość detergentów.

Do 2023 roku średni roczny wzrost tego rynku ma wynosić 14,9 proc. Obecnie największą popularnością cieszą się inteligentne głośniki, które w I kw. tego roku zanotowały wzrost sprzedaży na poziomie ponad 37 proc. w skali roku. Prognozy IDC przewidują jednak, że za cztery lata ich tempo wzrostu spadnie do 10,5 proc. Ich funkcje przejmą po prostu inne inteligentne urządzenia, np. telewizory czy lodówki.

System dla babci

– Warunkiem szybkiego wzrostu popularności takich produktów jest łatwy dostęp klientów bez względu na obycie z technologią. Chciałbym, aby moja babcia bez trudu mogła zdalnie obsługiwać takie systemy, otwierać lub zamykać okna i żaluzje, ustawiać termostat czy kontrolować, kto chce dostać się do jej domu – mówi „Rzeczpospolitej” dyrektor ds. produktu w firmie Netatmo Florian Deleuil.

CZYTAJ TAKŻE: Smart home w Polsce wciąż czeka na boom

Firma produkuje urządzenia smart home od 2012 roku i głównie skupia się na zabezpieczeniach domów. W ofercie producenta znajduje się m.in. inteligentny system alarmowy.

W najbliższej przyszłości domy wspierane technologią uczenia maszynowego oraz sztuczną inteligencją będą uczyły się zwyczajów domowników

Florian Deleuil uważa, że rynek jest już obeznany z rozwiązaniami takich producentów jak Netatmo, Ferguson, Rademacher, Eve czy Yale, ale problemem wciąż są stereotypy. Smart home kojarzy się części osób z utratą prywatności we własnym domu.

Zdaniem Floriana Deleuila idealną sytuacją będzie brak konieczności obsługiwania urządzeń inteligentnego domu z poziomu naszych smartfonów. – W najbliższej przyszłości, może to być zaledwie pięć lat, domy wspierane technologią uczenia maszynowego oraz sztuczną inteligencją będą uczyły się zwyczajów domowników. Współpraca różnych urządzeń z asystentami głosowymi może przyspieszyć rozwój w kierunku autonomicznego, „myślącego” domu – przekonuje.

CZYTAJ TAKŻE: Samsung będzie budował inteligentne domy

To spinający system asystent głosowy ma być kluczem do upowszechnienia nowych rozwiązań. A pomysłów na nowe wciąż przybywa.

Szczekający dzwonek

Jednymi z najpopularniejszych urządzeń są inteligentne dzwonki do drzwi, które często występują w parze z kamerą. Może on rozpoznać osobę przed drzewami, wysłać informacje do właściciela wraz z jej zdjęciem. I wtedy można tej osobie udzielić dostępu lub nie. W przypadku włamania dzwonek wewnątrz domu może w tym czasie naśladować dźwięki szczekającego psa czy domowników, tak aby odstraszyć intruza.

CZYTAJ TAKŻE: Amazon stworzył inteligentny… dzwonek do drzwi. To bat na złodziei

Urządzenia smart home nadal kojarzą się z zaawansowaną technologią, wysokimi cenami oraz przeznaczeniem wyłącznie dla nowoczesnych domów czy mieszkań w metropoliach. Na tym polu następuje duża zmiana. Urządzenia można już kompletować, stopniowo rozwijając inteligencję lokalu. Dobrym przykładem są inteligentne wtyczki wsadzane w istniejące już gniazdka elektryczne. W ten sposób można sterować dowolnym podłączonym urządzeniem przez internet.

Smart home kojarzy się części osób z utratą prywatności we własnym domu

Kolejnym prostym i w miarę tanim rozwiązaniem są inteligentne zamki. Mogą bazować na danych biometrycznych, kartach RFID, kodach czy łączności Bluetooth ze smartfonem. Co ciekawe, istnieją również rozwiązania gotowe do instalacji na zwykłych, „nieinteligentnych” zamkach. Takie urządzenia przypominają nakładki na drzwi, a produkt montuje się wraz z używanym do tej pory kluczem wewnątrz (a mechanizm nim obraca).

CZYTAJ TAKŻE: Alexa, w co mam się ubrać?

Smart home to także liczne gadżety, jak stacje pogodowe. Ostrzegą lokatorów o zbliżającym się deszczu i automatycznie zamkną okna w domu czy mieszkaniu podczas ich nieobecności.

Otwarci Polacy

Podczas niedawnych berlińskich targów IFA I.P. Park prezes LG Electronics przedstawił wizję ekosystemu urządzeń nazwanych ThinkQ. – Chodzi o tworzenie interakcji pomiędzy domownikami a produktami wspieranymi przez sztuczną inteligencję. Ta ma się uczyć zwyczajów domowników i przewidywać ich zachowania – tłumaczył. I.P. Park zaprezentował pomysł szafy z modułem Vision Pack, który umożliwiałby jej rozpoznawanie ubrań, jakie znajdują się w jej wnętrzu. Obraz z szafy, dzięki usłudze chmury, trafia do inteligentnego lustra, te z kolei dzięki kamerom 3D mierzy stającą przed nim osobę i umożliwia wygenerowanie realistycznej wizji danej części garderoby na sobie.

CZYTAJ TAKŻE: Kurier dostarczy żywność prosto do lodówki

Szersza popularyzacja produktów smart home dopiero przed nami, a już teraz widać, że Polacy – wbrew stereotypom – są otwarci na rozwiązania inteligentnego domu. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Fibaro z Poznania, aż 93 proc. Polaków jest świadomych istnienia takich produktów, a niemal 60 proc. z tych, którzy ich nie posiadają, jest zainteresowanym kupnem.

Eksperci ostrzegają jednak, że nowoczesne rozwiązania oparte na internecie rzeczy i porozumiewające się ze sobą mogą być wręcz zaproszeniem dla hakerów. Według eksperta z dziedziny komunikacji elektronicznej Tomasza Kulisiewicza z Polskiego Towarzystwa Informatycznego kluczem do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa jest tzw. Security-by-Design, czyli przy projektowaniu nowego urządzenia producent od razu myśli o zabezpieczeniach, a nie stara się je „doklejać” do gotowych produktów.

Technologia smart home obejmuje różnorodne urządzenia, od inteligentnych doniczek nawadniających rośliny wewnątrz domu, przez kamery rozpoznające twarze domowników, aż po autonomiczne pralki, które same mierzą stopień zabrudzenia ubrań i dawkują odpowiednią ilość detergentów.

Do 2023 roku średni roczny wzrost tego rynku ma wynosić 14,9 proc. Obecnie największą popularnością cieszą się inteligentne głośniki, które w I kw. tego roku zanotowały wzrost sprzedaży na poziomie ponad 37 proc. w skali roku. Prognozy IDC przewidują jednak, że za cztery lata ich tempo wzrostu spadnie do 10,5 proc. Ich funkcje przejmą po prostu inne inteligentne urządzenia, np. telewizory czy lodówki.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Technologie
Miniaturowy reaktor jądrowy odmieni energetykę i misje kosmiczne. Jest projekt
Technologie
Sztuczna inteligencja przyniesie dużo wolnego czasu. To społeczna rewolucja
Technologie
Ultrasonograf zintegrowany ze stanikiem. Nowy sposób pilnowania się przed rakiem
Technologie
Stany Zjednoczone tworzą armadę bojowych dronów. Mają być nie do odparcia
Technologie
Żagle i płetwy zrewolucjonizują transport? Inspiracją wieloryby
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?