Reklama
Rozwiń

Robocrop zagrozi Polakom na Wyspach

Robot do zbioru malin, Robocrop, jak nazwały go brytyjskie media, ma zastąpić Polaków, Bułgarów czy Rumunów, którzy nie chcą już pracować przy owocach.

Publikacja: 04.06.2019 09:48

Robocrop w finalnej wersji miałby cztery chwytaki
i wydajność rzędu 25 tys. malin dziennie

Robocrop w finalnej wersji miałby cztery chwytaki i wydajność rzędu 25 tys. malin dziennie

Foto: Fieldworks Robot

W Wielkiej Brytanii testowany jest właśnie robot do zbioru malin. Według producenta jest to pierwszy robot, który zbiera owoce w sposób podobny do człowieka i rozpoznaje stopień dojrzałości owocu. Urządzenie rozpoznaje owoce za pomocą systemu czujników i kamer, dzięki czemu wie, czy zbierana malina jest dojrzała (a jeżeli tak, to w jakim stopniu). Jeden owoc obecnie zajmuje robotowi minutę.

CZYTAJ TAKŻE: Sex-robot jednak dostanie prestiżową nagrodę

Może się wydawać, że minuta to dużo – w ten sposób robot w ciągu doby byłby w stanie zebrać raptem jedną dziesiątą tego, co człowiek w ciągu ośmiogodzinnej zmiany (człowiek zbiera do 15 tys. owoców w tym czasie). Jednak testy robota, kosztującego 700 tys. funtów, mają na celu przyspieszenie jego działania. Najpierw sztuczna inteligencja na wyposażeniu robota musi się nauczyć prawidłowo rozpoznawać owoce. Dzięki temu w przyszłości robot, zaprojektowany przez dr. Martina Stoelena z Uniwersytetu w Plymouth, będzie mógł poświęcać jednym ramieniem chwytnym 10 sekund na rozpoznanie, zerwanie i wstępne posortowanie maliny. Finalna wersja urządzenia miałaby cztery chwytaki i wydajność rzędu 25 tys. malin dziennie.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy król trawników: robot, który oszczędzi kwiatka

Mechanizacja zbioru malin (i nie tylko) staje się dla Brytyjczyków koniecznością. Pracy przy zbiorach nie chcą już, jak informuje „The Guardian”, Polacy, Bułgarzy czy Rumuni. Przeciętnie dostają za zebrany kilogram od 1 do 2 funtów, a praca nie jest łatwa. Niewiele może też pomóc brytyjskim plantatorom dopuszczenie do pracy w rolnictwie Ukraińców i Mołdawian, gdyż rząd wydał zaledwie 2,5 tys. pozwoleń, co nie zaspokaja potrzeb. Dlatego też Hall Hunter, dostawca Tesco czy Marks & Spencer, testuje maszynę na farmie w Chichester, ale nie jest jedynym, który wyraża zainteresowanie robotyzacją zbiorów.

Nicholas Marston, prezes organizacji British Summer Fruits, powiedział „The Guardian”, że rolnikom brakuje od 15 do 30 proc. pracowników sezonowych.

CZYTAJ TAKŻE: Robot stał się bóstwem. Będzie nauczał w buddyjskiej świątyni

Nie tylko Brytyjczycy testują robotyzację zbioru owoców. Nad urządzeniami przeznaczonymi do tego celu pracują inżynierowie na całym świecie. Roboty mogą też wziąć na siebie sadzenie, nawadnianie czy oczyszczanie roślin ze szkodników. Nad takim robotem pracuje np. The Small Robot Company – w przyszłości takie roboty mogą np. zmniejszyć zapotrzebowanie na pestycydy.

Także polscy plantatorzy zmagają się z brakiem pracowników sezonowych – miejscowi robotnicy niechętnie godzą się na niskie stawki, a pracownicy z Ukrainy chętniej wybierają pewniejszą pracę w przemyśle i usługach.

Technologie
Jakie technologie zdominują rok 2025? Spytaliśmy ekspertów
Technologie
Chiny rozpoczynają światową ekspansję. Chcą być numerem 1 w strategicznej dziedzinie
Technologie
Te technologie zdominują 2025 rok. Roboty i AI zaczną masowo zastępować ludzi
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku