Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu wykorzystali zmodyfikowane w laboratorium bakterie E. coli do przekształcenia jednego z najpopularniejszych tworzyw sztucznych w aromat waniliowy. Brzmi dziwacznie, ale to w sumie bardzo kreatywny sposób na pozbycie się śmieci.
CZYTAJ TAKŻE: Jest roślinna alternatywa dla plastiku. Piekielna wytrzymałość
Politereftalan etylenu (PET) to powszechnie stosowane tworzywo sztuczne. Jest mocny, lekki i tani, przez co doskonale nadaje się do pakowania i tworzenia wszelkiego rodzaju plastikowych rzeczy. PET jest wykonany z nieodnawialnych materiałów, takich jak ropa i gaz, i jest tak popularny, że pudełko na sok na twoim stole jest prawdopodobnie wykonane z niego lub przynajmniej wyłożone nim. Ogromna część opakowań żywności zawiera go, co oznacza, że każdego roku wytwarza się około 50 milionów ton odpadów PET. Recykling ich jest możliwy, ale ten plastik jest tak tani, że nawet produkty z recyklingu trafiają na wysypiska. Zwyczajnie nie opłaca się go firmom odzyskiwać i przetwarzać. Obecnie tworzywa sztuczne tracą około 95 proc swojej wartości jako materiał po jednorazowym użyciu.
Niechęć firm do recyklingu plastiku PET i przyrost ilości plastikowych śmieci zainspirowały naukowców do znalezienia taniego i prostego sposobu na jego neutralizację w środowisku. Naukowcy postanowili wykorzystać pospolitą bakterię E. coli do rozbicia PET. Wykorzystali laboratoryjnie zmodyfikowane bakterie, aby przekształcić kwas tereftalowy, który pochodzi z PET, w wysokiej jakości związek wanilinowy.
Jakiś czas temu naukowcy opracowali zmutowane enzymy do rozbicia polimeru politereftalanu etylenu stosowanego w butelkach do napojów na jego podstawowe jednostki, kwas tereftalowy (TA).