Robotyczna pigułka odmieni medycynę

Dwie firmy postanowiły ułatwić życie osobom, które codziennie muszą wstrzykiwać sobie leki. Wystarczyłoby połknąć specjalną pigułkę.

Publikacja: 16.03.2021 08:19

Pigułka robotyczna samodzielnie porusza się przez żołądek i wnika do jelita cienkiego, gdzie zatrzym

Pigułka robotyczna samodzielnie porusza się przez żołądek i wnika do jelita cienkiego, gdzie zatrzymuje się, osiada i wstrzykuje lek do ściany jelita

Foto: Shutterstock

Już od czasów II wojny światowej zaczęto stosować ampułkostrzykawki – metalowe tubki z igłą do podawania, jeszcze na polu bitwy, leków przeciwbólowych rannym żołnierzom. Teraz ampułkostrzykawki są stosowane, gdy zachodzi potrzeba dostarczenia leku w niewielkiej objętości i dokładnie odmierzonej dawce pacjentowi, aby sam mógł wykonać sobie zastrzyk.

CZYTAJ TAKŻE: AI wskazała istniejące już leki mogące zwalczać Covid-19

Jednak zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że pacjent zapomni lub nie będzie mógł przyjąć leku. Naukowcy z InCube Labs oraz Rani Therapeutics wymyślili więc RaniPill – kapsułkę przypominającą pigułkę, która zawiera stosowny lek. Pigułka robotyczna samodzielnie porusza się przez żołądek i wnika do jelita cienkiego, gdzie zatrzymuje się, osiada i wstrzykuje lek do ściany jelita. Dokładnie wtedy, gdy jest to potrzebne. Najczęściej raz dziennie.

Od defibrylatora po kapsułkę

Pomysł na robotyczna pigułkę powstał osiem lat temu. Wymyślono ją w należącym do Rani Therapeutics InCube Labs kierowanym przez Mira Imrana, człowieka, który pomógł założyć ponad 20 firm produkujących urządzenia medyczne i opracował pierwszy wszczepialny defibrylator serca – pisze Tech Crunch.

Naukowcy chcieli opracować lepszą, bezpieczniejszą i bezbolesną metodę podawania leków, które dotychczas pacjent musiał sam sobie wstrzykiwać pod skórę. Imran z zespołem wymyślili, że najlepszym sposobem podania leku będzie połknięcie go w specjalnym mikrourządzeniu przypominającym dużą pigułkę. Osiem lat zajęło im opracowanie takiego urządzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy uderzą w raka. Korytarz życia na autostradzie

RaniPill jest otoczona wrażliwą na pH powłoką, która rozpuszcza się, gdy kapsułka przemieszcza się z żołądka pacjenta do jelita cienkiego. Dzięki temu pigułka zacznie wstrzykiwać lek we właściwym miejscu i we właściwym czasie. Kiedy dotrze już na miejsce reagenty mieszają się i wytwarzają dwutlenek węgla napełniający mały balon, który pomaga wytworzyć różnicę ciśnień, aby pomóc wstrzyknąć igły wypełnione lekiem w ścianę jelita.

Kapsułka sama w sobie nie zawiera metalu ani sprężyn, co zmniejsza ryzyko reakcji zapalnej w organizmie. Igły i inne komponenty są wykonane z polimerów i były używane również w innych urządzeniach medycznych. Iniekcje do górnej części jelita cienkiego również niosą niewielkie ryzyko infekcji, ponieważ występowanie w nim kwasu żołądkowego i żółci z wątroby zapobiega szybkiemu rozwojowi bakterii.

Wstrzyknięcie w silnie unaczynioną ścianę jelita cienkiego pozwala na skuteczniejsze działanie leku niż w przypadku wstrzyknięcia podskórnego

Głównym motywem Imrana było stworzenie urządzenia i procedury, która całkowicie eliminuje element bólu w czasie podawania leku. W ludzkich jelitach nie ma tylu komórek nerwowych co w skórze i w związku z tym wkłucie się w nie od wewnątrz nie jest bolesne. Co więcej, wstrzyknięcie w silnie unaczynioną ścianę jelita cienkiego w rzeczywistości pozwala na skuteczniejsze działanie leku niż w przypadku wstrzyknięcia podskórnego, które zazwyczaj powoduje odkładanie się leku w tkance tłuszczowej.

Dobra wiadomość dla cukrzyków

Zespół pracujących nad tym rozwiązaniem naukowców uważa, że robotyczna pigułka doskonale sprawdzi się przy podawaniu leków na takie schorzenia jak akromegalia, cukrzyca, osteoporoza. W 2020 roku testy z podawaniem syntetycznego hormonu wzrostu, leczącego akromegalię pokazały, że procedura jest prosta i bezpieczna, a także skuteczna. Przede wszystkim jest bezbolesna. Teraz pacjenci z akromegalią dostają bardzo bolesne zastrzyki.

CZYTAJ TAKŻE: Polska sztuczna inteligencja wykryje raka piersi

Pod koniec 2020 roku Rani Therapeutics uzyskał 69 mln dolarów na inwestycję w rozwój platformy do testowania nowych produktów. Pieniądze pozwolą firmie przez najbliższych kilka lat na prace badawcze nad nowymi technologiami medycznymi, w tym nad robotyczną pigułką, tak by była ona gotowa do produkcji i użycia podczas terapii pacjentów.

Już od czasów II wojny światowej zaczęto stosować ampułkostrzykawki – metalowe tubki z igłą do podawania, jeszcze na polu bitwy, leków przeciwbólowych rannym żołnierzom. Teraz ampułkostrzykawki są stosowane, gdy zachodzi potrzeba dostarczenia leku w niewielkiej objętości i dokładnie odmierzonej dawce pacjentowi, aby sam mógł wykonać sobie zastrzyk.

CZYTAJ TAKŻE: AI wskazała istniejące już leki mogące zwalczać Covid-19

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Powstała przełomowa bateria wodna. Może odesłać akumulatory litowe na emeryturę
Technologie
Nadlatują myśliwce szóstej generacji. Nie tylko USA zyskają niezwykłe możliwości
Materiał partnera
Konieczna współpraca między IT i biznesem
Technologie
Dowiedziała się, że reklamuje spray na owady. Znana dziennikarka oszukana z pomocą AI
Technologie
Naukowcy stworzyli owady-cyborgi. Karaczany pomogą ludziom
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej