„100 innowacji stulecia”. Peryskop, który zmienił wojnę czołgową

Z wynalazku majora Rudolfa Gundlacha jako pierwsza skorzystała polska broń pancerna. Później zaczęto go wdrażać w Wielkiej Brytanii, USA, ZSRR i Niemczech.

Publikacja: 26.04.2020 21:29

Wkroczenie wojsk polskich na Zaolzie w 1938 roku. Na zdjęciu czołg 7TP z peryskopem Gundlacha

Wkroczenie wojsk polskich na Zaolzie w 1938 roku. Na zdjęciu czołg 7TP z peryskopem Gundlacha

Foto: NAC

Rudolf Gundlach był przed drugą wojną światową szefem Wydziału Projektów i Konstrukcji Biura Badań Technicznych Broni Pancernych. Projektował samochód pancerny wz. 29, a także nadzorował pracę nad czołgiem 7TP oraz nad pojazdami, które miały w przyszłości zastąpić tę konstrukcję. Ten absolwent Politechniki Ryskiej jest jednak przede wszystkim znany jako wynalazca peryskopu odwracalnego wykorzystywanego przede wszystkim w czołgach.

Gundlach opracował swój peryskop w pierwszej połowie lat 30. (najprawdopodobniej w 1934 r.) w Wojskowym Instytucie Badań Inżynierii. Po serii prób i dokonaniu zmian w konstrukcji został on w czerwcu 1935 r. przyjęty na uzbrojenie Wojska Polskiego jako peryskop czołgowy odwracalny G wz. 1934 r., a opatentowany 3 stycznia 1936 r. (formalności patentowe opłaciło wojsko, a prawa majątkowego pozostawiło Gundlachowi). Produkowano go od 1936 r. we Lwowie.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Materiał Promocyjny
Co AI może zrobić dla małych i średnich przedsiębiorstw
Technologie
Amerykanie stworzyli drewno twardsze niż stal. To rewolucja w budownictwie
Technologie
Rewolucja w lotach pasażerskich. Maszyny o dziwnym kształcie zdominują niebo
Technologie
Ćwiczenia w goglach zaskoczyły efektami. Czy technologia postawi na nogi Polaków?
Technologie
Ten polski pojazd ma odmienić pole walki. Nie potrzebuje załogi