Kwadrokopter Dragonfly na Tytana zostanie wysłany w 2026 roku. Dron będzie zdolny do pobierania próbek, wykonywania pomiarów przy użyciu zestawu pokładowych instrumentów w różnych miejscach powierzchni Tytana, a także robienia i przesyłania wysokiej rozdzielczości zdjęć. Zasilanie kwadrokoptera będzie pochodzić z radioizotopowego źródła energii.
CZYTAJ TAKŻE: Amazon popilnuje domu z drona. Ma już patent
Saturn to gazowy olbrzym, szósta planeta od Słońca, wokół której krąży prawie 70 księżyców. Największym z nich jest Tytan – większy od Merkurego, skupiający w sobie aż 90 proc. masy znajdującej się na orbicie Saturna. Jest to też drugi co do wielkości księżyc w Układzie Słonecznym, zaraz po Ganimedesie krążącym wokół Jowisza.
Tytan, który został odkryty w 1655 roku przez holenderskiego astronoma i matematyka Christiaana Huygensa ma gęstą atmosferę i astronomowie podejrzewają, że księżyc może kryć w sobie ślady życia, mimo, że znajduje się dziesięciokrotnie dalej od Słońca niż Ziemia, a temperatura jego powierzchni to około -179 stopni Celsjusza. Poza tym deszcze na Tytanie są z metanu. Mimo to wstępne analizy NASA pokazują, że warunki pogodowe oraz cechy podłoża to środowisko, w którym są składniki organiczne, energia oraz woda, które razem na naszej planecie dały początek pierwszym formom życia.
CZYTAJ TAKŻE: Dron mieszczący się w kieszeni? To będzie militarna rewolucja