Szacuje się, że w 2025 r. w Polsce działać będzie m.in. na dachach domów i farmach ponad 420 tys. ton takich instalacji (ich łączna moc może wynieść prawie 8 tys. MW). Szacując jednak, że średnia żywotność paneli wynosi 20–30 lat, a boom na energetykę odnawialną trwa już parę lat, wkrótce staniemy przed potężnym kłopotem z utylizacją zużytych instalacji słonecznych.

CZYTAJ TAKŻE: Polska technologia AI pomoże ściągnąć energię ze słońca

Eksperci twierdzą, że zaleje nas w najbliższych latach ponad 100 t takich odpadów. Nadzieją jest recykling – z paneli można odzyskiwać surowce, jak aluminium, krzem czy szkło. Niestety na razie są to jednak często metody niekompletne lub mało wydajne i kosztowne. Tu ratunkiem ma być najnowszy projekt, nad którym pochylają się badacze w laboratoriach AGH. Władze uczelni – wraz ze spółką technologiczno-badawczą 2loop Tech – utworzyły konsorcjum w celu przeprowadzenia badań i działań wdrożeniowych. Co ciekawe, w skład zespołu wchodzą również naukowcy z Czech i Słowacji.

""

cyfrowa.rp.pl

– Stajemy przed globalnym wyzwaniem zagospodarowania zużytych paneli fotowoltaicznych. Nasze metody ich przetwarzania, opracowane wraz z 2loop Tech, będą ekologiczne, ale i efektywne ekonomicznie. Odzyskamy praktycznie wszystko co możliwe, łącznie z metalami szlachetnymi, takimi jak srebro, w formie umożliwiającej ich ponowne wykorzystanie – zapowiada prof. Marek Cała, dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie. I podkreśla, że już teraz światowa gospodarka musi podjąć wyzwanie, bo za 5 czy 10 lat będzie za późno.

– Wierzymy, że Polska może zostać światowym liderem w zakresie recyklingu tego typu instalacji. Mamy know-how, potencjał produkcyjny, korzystne położenie geograficzne oraz firmy, które chcą zainwestować w opracowanie skutecznych i bezpiecznych ekologicznie technologii – prof. Cała.

CZYTAJ TAKŻE: Słoneczne dachy z Polski ruszają za Ocean

Badania przemysłowe w ramach projektu odbywać się będą w Katedrze Inżynierii Środowiska na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii. Natomiast prace wdrożeniowe oraz uruchomienie prototypowej linii technologicznej nastąpi w zakładzie 2loop Tech w podtoruńskich Czaplach.