Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 25.03.2025 07:42 Publikacja: 04.11.2018 18:31
Mariusz Cholewa pełni funkcję prezesa zarządu Biura Informacji Kredytowej od czerwca 2013 r. Jest doktorem nauk ekonomicznych i praktykiem rynkowym, m.in. przez wiele lat był związany z Bankiem Citi Handlowy.
Foto: Mariusz Cholewa pełni funkcję prezesa zarządu Biura Informacji Kredytowej od czerwca 2013 r. Jest doktorem nauk ekonomicznych i praktykiem rynkowym, …
Banki i inne podmioty kierują do was miliony zapytań rocznie. A czy sami Polacy sprawdzają się w BIK?
Mariusz Cholewa: Nasze biuro powszechnie znane jest z posiadania informacji o historii kredytowej wszystkich dorosłych Polaków. Dane gromadzone w BIK pochodzą ze wszystkich banków, w tym banków spółdzielczych, firm leasingowych (powiązanych z bankami), ze SKOK oraz firm pożyczkowych. Więc trafia do nas bardzo dużo zapytań o historię kredytową klientów – w ciągu ostatnich 12 miesięcy było ich ponad 27 mln. A sami Polacy – owszem sprawdzają się w BIK coraz częściej. Co do zasady dwa razy do roku wszystkie informacje gromadzone w BIK na temat danej osoby są jej udostępniane za darmo. Ale mamy też usługę, gdzie każdy może śledzić swoje „życie” kredytowe na bieżąco. Można się dowiedzieć, co na nasz temat wiedzą instytucje finansowe, jaką ocenę scoringową dostaliśmy, i czy na pewno spłacamy wszystkie zobowiązania na czas. Mamy też system alertów, czyli esemesowych powiadomień w każdym przypadku, gdy bank czy jakiś inny podmiot pyta się o nas w BIK. To szczególnie ważne z punktu widzenia ochrony przed wyłudzeniami tożsamości. Bo jeśli dostajemy taki alert, a akurat staramy się o kredyt czy kupujemy telefon w ramach abonamentu, to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak nic takiego się nie dzieje, to alert może być ważnym ostrzeżeniem, że ktoś próbuje wyłudzić kredyt na nasze konto.
Region może przyczynić się do rozwoju branży chipów w Polsce tak, jak miało to miejsce w poprzednich latach, na przykład w przypadku automotive czy elektroniki – mówi Radosław Bojarczuk, menedżer do spraw inwestycji strategicznych, Invest in Pomerania.
W Sopocie – po raz pierwszy w Polsce – odbyło się najważniejsze spotkanie europejskiej branży półprzewodnikowej. Konferencję zdominował temat wpływu sztucznej inteligencji na niemal wszystkie dziedziny życia.
Za zbudowaniem Doliny Krzemowej w Saksonii stoją cztery klucze do sukcesu – mówi Thomas Kralinski, sekretarz stanu i szef gabinetu Saksońskiego Ministerstwa Gospodarki, Pracy, Energii i Ochrony Klimatu.
Pomorze w najbliższych latach będzie dysponować potencjałem w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, który zbuduje przewagę nie tylko regionu, ale także tej części Europy. To właśnie tu powstanie elektrownia jądrowa i morskie farmy wiatrowe – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Polska ma szczególne zasoby i wiedzę, które można wykorzystać w całej Europie, tak by skorzystała na tym Wspólnota – mówi Dionys van de Ven, prezes Comet Yxlon.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
AI jest wsparciem dla księgowych w bardziej zaawansowanych analizach, pozwala na redukcję błędów oraz optymalizację procesów. Dzięki temu księgowi mogą skupić się na strategicznym doradztwie, zamiast na manualnym przetwarzaniu danych.
AI oferuje bezprecedensowe możliwości zwiększenia efektywności, precyzji i jakości analiz finansowych. Wkrótce inteligentne technologie pozwolą księgowym skupić się na strategicznym doradztwie zamiast na manualnym przetwarzaniu danych.
Za pieniądze Sbierbanku stworzono sztuczną inteligencję, która ma – jak donoszą rosyjskie media – przewyższać popularne chatboty z Chin i USA. Ale czy z nazwą GigaChat Max mogło być inaczej? Ten projekt musiał zakończyć się sukcesem.
Ten wynalazek może wywrócić produkcję chipów do góry nogami. Chińscy naukowcy opracowali technologię, która pozwoli produkować najbardziej zaawansowane półprzewodniki w inny sposób niż dotychczas.
Operatorom logistycznym nie jest łatwo pogodzić oczekiwania klientów, koszty, oddziaływanie środowiskowe i presję regulacyjną. Szczególnie ten ostatni element stanowi poważne wyzwanie.
Chociaż na razie tylko trzech na dziesięciu polskich pracowników wykorzystuje sztuczną inteligencję w swojej pracy, to już w kolejnej dekadzie w dużej części zawodów AI stanie się niezbędną kompetencją.
AI potrafi podawać błędne informacje, ale czasem ma to dramatyczne skutki. Teraz wszelkie granice już przekroczono i europejska organizacja walcząca o cyfrowe prawa obywateli wytacza armaty wobec twórcy sztucznej inteligencji, firmy OpenAI.
Prezydent Donald Trump przyznał firmie Boeing ogromny kontrakt na budowę najbardziej zaawansowanego myśliwca stealth na świecie. Ale nie tylko Amerykanie pracują nad takimi samolotami.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas