Coraz bliżej kosmicznej turystyki. Tajemniczy VSS Imagine

Firma Richarda Bransona Virgin Galactic zaprezentowała swój kosmiczny samolot VSS Imagine. Pierwszy lot testowy odbędzie się już latem.

Publikacja: 03.04.2021 10:46

Coraz bliżej kosmicznej turystyki. Tajemniczy VSS Imagine

Foto: mat. pras.

VSS Imagine ma zapoczątkować całą generację maszyn nowej generacji Spaceship III (w przygotowaniu jest już kolejny pojazd VSS Inspire). O samym VSS Imagine na razie nie wiadomo zbyt wiele. Maszyna ma powłokę z lustrzanego materiału, który ma zapewnić osłonę termiczną.

Więcej wiadomo natomiast o statku wcześniejszej generacji VSS Unity (seria SpaceShipTwo), której testy trwają od 2016 roku. Maszyna ma zabierać sześciu pasażerów i dwóch pilotów. Jej efektowne wnętrza pokazano w połowie ubiegłego roku. Wiadomo, że w jednym z pierwszych lotów weźmie udział miliarder Richard Branson. Komercyjne loty suborbitalne Virgin Galactic mają się zacząć w 2022 roku. Maszyny będą startowały nie z powierzchni ziemi a ze specjalnych samolotów.

CZYTAJ TAKŻE: Inteligentny metal, dzięki któremu podbijemy kosmos

Celem jest lot na granicy kosmosu – początkowo na około 80 km wysokości, docelowo powyżej 100 km (tzw. linia Kármána stanowiąca umowną granicę między atmosferą Ziemi a przestrzenią kosmiczną). Na pasażerów płacących ok. 250 tys. dolarów za bilet czekają atrakcje – zobaczą krzywiznę ziemi i doświadczą przez chwilę stanu nieważkości (na specjalnym lustrze będą się oglądać podczas unoszenia w kabinie). Lot nie będzie długi – ma trwać ok. 1,5-godziny.

Docelowo firma chce odbywać swoimi statkami 400 lotów w kosmos rocznie. Na początku ubiegłego roku wznowiła zapisy na listę oczekujących na lot. Chętnych nie brakuje.

CZYTAJ TAKŻE: W kosmos z samolotu. Start rakiety Virgin Orbit

Oprócz lotów suborbitalnych Virgin Galactic chce zaoferować prawdziwą turystykę kosmiczną m.in. loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tu już koszt biletu może sięgać 60 mln dol. W tym zakresie firma Richarda Bransona rywalizuje z takimi firmami jak należąca do Jeffa Bezosa Blue Origin czy SpaceX Elona Muska.

Technologie
Chcą przywrócić do życia dodo i mamuty. Firma osiągnęła astronomiczną wartość
Technologie
Chińska firma stworzyła imponującego robota. Ma wiele wspólnego z „Rodziną Addamsów”
Technologie
Zamrożeni poczekają na lekarstwo. Nowy kontrowersyjny sposób wydłużania życia
Technologie
Prąd z grzybów. Żywe baterie mogą zasilać elektronikę, a potem zniknąć
Technologie
Przełom w ochronie środowiska? Wodoodporny i ekologiczny papier może zastąpić plastik
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego