Czołowe polskie banki w ostatnich 20 latach zasłużyły na miano innowacyjnych. Sektor jest na tyle zaawansowany technologicznie, że wprowadzenie regulacji PSD2, otwierającej niektóre usługi bankowe i dostęp do ich klientów innym podmiotom, nie zagraża ich pozycji.
Fintechy z zagranicy przyznają, że Polska nie jest najlepszym dla nich miejscem na biznes, bo to, co one robią w innych krajach i co spotyka się z dobrym odbiorem, w Polsce zazwyczaj już wcześniej zrobiły banki. Teraz ambicje, aby świadczyć usługi finansowe, mają też firmy tzw. GAFA (Google, Amazon, Facebook i Apple) i ich konkurenci z Chin. Dlatego w najbliższych latach to z nimi banki stoczą bój o prymat na rynku finansowym. Tym bardziej że zdaniem bankowców kredytodawcy w Polsce nie są już tak innowacyjni jak powszechnie się uważa.
CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Polskie algorytmy podbijają świat
– Polskie banki dzięki współpracy stworzyły kilka lat temu BLIK, ale od tego czasu nie powstało nic nowego – mówił niedawno na łamach „Rzeczpospolitej” Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium. – Teraz banki cieszą się, że wprowadzają płatności Apple’a i Google’a, ale to nie są nasze autorskie rozwiązania. Innowacje z poprzednich lat to głównie front-end, czyli to, co widzi klient, ale główne systemy banków i ich infrastruktura nie są już tak nowoczesne. Sektor będzie wymagał długoterminowych, poważnych nakładów na infrastrukturę i elastyczne platformy IT, organizację, itp. – dodał.
Sektor wprowadza oczywiście nowe rozwiązania, jak ostatnio np. zakładanie konta przez selfie czy narzędzia uwierzytelniające klienta, ale w zakresie technologii związanych z blockchainem czy biometrią, a przede wszystkim chmurą obliczeniową, zostaje w tyle.