Pierwsza na świecie szczepionka przeciwko wirusowi polio, odkrycie witaminy czy stworzenie podwalin fizyki jądrowej i radiochemii – to tylko przykłady osiągnięć, których autorami są polscy naukowcy.
Obywatele świata
Przemysł farmaceutyczny to dziś olbrzymia gałąź globalnej gospodarki. Kilkadziesiąt lat temu dopiero raczkował. Mało kto wie, że odkrywcą pierwszej witaminy był Kazimierz Funk. To również on jest autorem tego terminu (łac. vita – życie, amina – związek chemiczny zawierający grupę aminową). Genialny polski naukowiec w wieku 16 lat zdał maturę, a cztery lata później ukończył studia z doktoratem. Pracował w Instytucie Pasteura w Paryżu, na Uniwersytecie Berlińskim i w Wielkiej Brytanii. Udało mu się otrzymać witaminę B1 z otrębów ryżowych przy okazji badań nad chorobą beri-beri. Doszedł do wniosku, że jej przyczyną jest niedobór witaminy B1. Co więcej, stwierdził, że niedobór witamin może prowadzić również do innych schorzeń. Dzięki temu zmieniono podejście do leczenia wielu chorób. Dalsze badania Funka przyczyniły się do rozwoju wielu gałęzi medycyny, w tym onkologii. Zmarł w wieku 83 lat 19 listopada 1967 r. w Nowym Jorku.
CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Medycyna w nowej odsłonie
W Stanach Zjednoczonych, siedem lat temu, zmarł też Hilary Koprowski. Mieszkał kilkadziesiąt lat w Filadelfii, ale pochodził z Warszawy. Był wybitnym lekarzem wirusologiem i immunologiem. Studia medyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Potem wyjechał do USA i tam opracował pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko wirusowi polio wywołującemu siejącą spustoszenie chorobę Heinego-Medina. Szczepionka po raz pierwszy została podana na początku lat 50., a pionierskie, masowe szczepienie odbyło się w 1958 r. w Kongu – w ciągu sześciu tygodni zaszczepiono ponad 250 tysięcy dzieci. Dzięki odkryciu Koprowskiego udało się też opanować epidemię w Polsce – po podaniu szczepionki liczba zachorowań zaczęła gwałtownie spadać. Naukowiec powołał Fundację im. Koprowskich, której celem jest wspieranie młodych talentów z obszaru nauk biologicznych i medycznych.
CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Mocne przyspieszenie biotechnologii