Reklama
Rozwiń

Przełom w lotnictwie i medycynie. Powstaje kwantowy radar

Technologia radarów, wykrywająca obiekty za pomocą fal radiowych, ma już 80 lat i wiele wskazuje, że niedługo trafi do muzeów. A wszystko za sprawą inżynierów z Science and Technology Austria (IST Austria), prestiżowej bostońskiej uczelni MIT raz Uniwersytetu York, którzy opracowali projekt zdalnego wykrywania obiektów za pomocą fotonów.

Publikacja: 12.05.2020 14:28

Przełom w lotnictwie i medycynie. Powstaje kwantowy radar

Foto: Brent Lewin/Bloomberg

Naukowcy zagłębili się we wciąż nieodkryty świat fizyki kwantowej, który wykorzystywany jest m.in. w konstrukcji superkomputerów, i opracowali prototyp radaru kwantowego. System bazuje na tzw. zjawisku splątania kwantowego. Chodzi o rodzaj skorelowanego stanu dwóch lub więcej układów kwantowych, który ma niemożliwą w fizyce klasycznej cechę – stan całego układu jest lepiej określony niż stan jego części.

CZYTAJ TAKŻE: To on zmienia Chiny w kwantowe supermocarstwo

Tradycyjny radar wysyła fale radiowe, a następnie odbiera te, które odbijają się od obiektu znajdującego w okolicy. Radar kwantowy funkcjonuje w kompletnie inny sposób – „wysyła” fotony tzw. sygnałowe, a te „statyczne” (drugi z pary splątanych fotonów) służą do wykrywania obiektów. W praktyce wygląda to tak, że fotony sygnałowe są wysyłane w kierunku interesującego obiektu. Tymczasem fotony statyczne trzymane są w izolacji, z dala od jakichkolwiek zakłóceń. Kiedy foton sygnałowy „odbija się” od obiektu, zmienia się, co natychmiast wpływa na foton statyczny. W ten sposób w błyskawiczny sposób można wykrywać obiekty w strefie radaru.

Nowa technologia jest szybsza niż światło, a – chociaż proces ten jest kruchy i bardzo eksperymentalny – naukowcy twierdzą, iż radar kwantowy przewyższa ten klasyczny pod względem skuteczności.

CZYTAJ TAKŻE: Roje Walkirii to przełom w lotniczej wojnie

Jak tłumaczy kierujący badaniami Shabir Barzanjeh, na razie doświadczenie przeprowadzono w -273 st. C, a wykrywany obiekt miał temperaturę pokojową. Do wdrożeń w naturalnych warunkach jeszcze długa droga, ale naukowcy przekonują, iż technologia znajdzie zastosowanie nie tylko w radarach, ale także skanerach bezpieczeństwa i obrazowaniu medycznym tkanek ludzkich. Badacze podkreślają przy tym, że możliwości splątania kwantowego wciąż są nieodkryte a zastosowania zjawiska mogą stać się przełomowe w wielu dziedzinach.

Technologie
Te technologie zdominują 2025 rok. Roboty i AI zaczną masowo zastępować ludzi
Technologie
Jakie technologie zdominują rok 2025? Spytaliśmy ekspertów
Technologie
Drony przejmują dostawy kurierskie. Chiny rozpoczynają światową ekspansję
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku