Chip na wzór ludzkiego mózgu ma być przełomem w miniaturyzacji

W poszukiwaniu nowych, bardziej wydajnych i mniejszych procesorów, badacze MIT stworzyli sztuczną synapsę, imitującą tę występującą w mózgu. Odkrycie daje szansę na stworzenie urządzeń, które będą małe, wydajne pod kątem energii a jednocześnie posiadające ogromną moc obliczeniową.

Publikacja: 15.06.2020 00:36

Chip na wzór ludzkiego mózgu ma być przełomem w miniaturyzacji

Foto: Bloomberg

“Memsistor”, bo tak ochrzczono projekt symulujący synapsę, został zbudowany na bazie krzemu, wykorzystano również stopy miedzi i srebra. Powstały w ten sposób chip, mniejszy niż pojedynczy element konfetti, może pomieścić w sobie obrazy wysokiej jakości i o wysokiej liczbie detali. I to znacznie wyższej, niż przy wcześniejszych próbach odtworzenia występujących w mózgu „obwodów”.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy ludzki mózg ze sztuczną inteligencją

Dodatkową zaletą jest również to, że memsistor nie potrzebuje połączenia z centrum danych. W przeciwieństwie do tradycyjnych tranzystorów, operujących w systemie binarnym, memsistor, podobnie jak ludzki mózg, może “zapamiętywać” dane w różnym stopniu dokładności.

Głównym celem zespołu, który opublikował właśnie wyniki swych badań, pozostaje stworzenie rozległej sieci neuronowej, która będzie na tyle mała, by mogła trafić do smartfonów i kamer. Obecnie są to duże urządzenia, wymagające bardzo silnych procesorów.

CZYTAJ TAKŻE: Chip wszczepiany do mózgu. Nowa nadzieja w walce z paraliżem

Zespół zakłada, że dalsze prace mogą doprowadzić do stworzenia małych przenośnych superkomputerów. Obecne superkomputery to zajmujące nieraz całe hale potężne maszyny, które potrzebują ogromnych zasobów mocy.

Technologie
Powstała pierwsza szkoła dla... robotów. Humanoidy zastąpią ludzi w pracy i w domu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Technologie
Humanoidy pojawią się na „igrzyskach”. To rewolucja w sporcie
Technologie
Ten projekt ma dać ludziom długowieczność. Zaskakująca inwestycja twórcy ChatGPT
Technologie
Brytyjscy chirurdzy korzystają z usług polskiego start-upu. Ma nowatorską technologię
Technologie
Życie ma być łatwiejsze. Ten asystent AI sam zarezerwuje nocleg czy zrobi zakupy