Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 09:37 Publikacja: 19.12.2018 13:51
Foto: Adobe Stock
Grupa badaczy z amerykańskiego Uniwersytetu Tulsa, Uniwersytetu Nowego Meksyku, Berglas School of Economics oraz izraelskiego uniwersytetu Technion przyjrzała się mechanizmom jednego z najpopularniejszych oszustw na rynku kryptowalut: mechanizmów „pompuj i upuść”. Wyniki ich badań, przytoczone przez agencję Bloomberga, nie są optymistyczne. Ten przekręt jest bardzo często stosowany, szczególnie w przypadku mniej popularnych kryptowalut.
Mechanizm „pompuj i upuść” (ang. pump and dump) to jeden z najbardziej typowych przykładów manipulacji rynkowej. Stosowali go m.in. bohaterowie filmu „Wilk z Wall Street” w przypadku akcji tzw. spółek groszowych. Sztucznie nakręcali oni wzrost cen akcji niewielkich spółek i przekonywali klientów do lokowania pieniędzy w te papiery. Po tym gdy kurs mocno rósł, sprzedawali duże pakiety akcji tych spółek, wywołując załamanie kursu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Po najnowszej aktualizacji generatywna sztuczna inteligencja od xAI nie gryzie się w język. Bot, szkolony m.in....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Niezwykłe sceny, mroczne obrazy i rollercoaster efektów, które możemy oglądać w klipie Futurama 3 Quebonafide by...
Technologia, którą właśnie ujawnił chiński gigant Huawei, ma szansę zrewolucjonizować sektor elektromobilności i...
Firma Anthropic, która zaprzęgła swoją sztuczną inteligencję do prowadzenia działalności gospodarczej, poniosła...
Nie USA, nie Chiny, ale Australia dokonała przełomu, który może zmienić cały przemysł elektroniczny. Mikroproces...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas