Ulepszone polimery z Łodzi

Dynamiczny rozwój nowych technologii zmienia współczesny świat. Wiele otaczających nas urządzeń i materiałów wytwarzanych jest z wykorzystaniem nowoczesnych kompozytów polimerowych.

Publikacja: 23.04.2018 21:00

Innowacyjne nanokompozyty polimerowe powstają w łódzkim CBMiM PAN.

Innowacyjne nanokompozyty polimerowe powstają w łódzkim CBMiM PAN.

Foto: materiały prasowe

W Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi trwają prace nad polepszeniem ich właściwości oraz nowymi metodami ich otrzymywania.

Głównym celem projektu „Badanie oddziaływań supramolekularnych pomiędzy reaktywnymi wstęgowymi nanonapełniaczami krzemoorganicznymi nowego typu a matrycami polimerowymi” jest opracowanie rozwiązań syntetycznych w celu otrzymania homogenicznych nanokompozytów polimerowych o ulepszonych właściwościach fizykochemicznych i mechanicznych. – Współczesne technologie otrzymywania materiałów polimerowych, bardziej niż na tworzeniu nowych pod względem budowy chemicznej struktur, skupiają się na modyfikacjach znanych już polimerów w celu ich uszlachetnienia, tak aby spełniały określone wymogi, związane na przykład z uzyskaniem lepszej wytrzymałości mechanicznej czy też optymalizacją ich przenikalności lub zwiększeniem odporności termicznej. Dodawanie nanonapełniaczy do matryc polimerowych jest jedną z dróg, aby taki cel osiągnąć – wyjaśnia dr hab. Anna Kowalewska, kierownik projektu.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Technologie
Chińska firma stworzyła imponującego robota. Ma wiele wspólnego z „Rodziną Addamsów”
Technologie
Zamrożeni poczekają na lekarstwo. Nowy kontrowersyjny sposób wydłużania życia
Technologie
Prąd z grzybów. Żywe baterie mogą zasilać elektronikę, a potem zniknąć
Technologie
Przełom w ochronie środowiska? Wodoodporny i ekologiczny papier może zastąpić plastik
Technologie
Chiny rzuciły wyzwanie Ameryce. Zaleją świat dużo tańszymi humanoidami i robo-psami