Zgodnie z decyzjami UE do połowy tego roku kraje członkowskie mają opracować narodowe strategie rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Tym samym Europa zamierza włączyć się do wyścigu o technologię, która w przyszłości może doprowadzić do poważnych przetasowań w rankingu największych potęg. Na razie jednak niestety UE przegrywa m.in. z USA i Chinami. A Polska w tym zakresie w ogóle się nie liczy. – Podczas gdy w Europie zastanawiamy się nad właściwą reakcją samochodów autonomicznych, gdy przyjdzie im wybierać między życiem kierowcy a pieszego, chiński startup Fabu Technology zakończył pomyślnie testy bezzałogowych ciężarówek na drogach publicznych, a już w tym roku planuje uruchomić transport ładunków między miastami – mówi Ireneusz Piętowski, konsultant innowacji w firmie DT Makers.
Jak podkreśla, jest to możliwe, bo Państwo Środka nie bierze pod uwagę kwestii etycznych, które dla Zachodu są niezwykle istotne.
Miliardy na AI
Rządowe strategie implementacji technologii AI ma już około 20 krajów, m.in. Japonia, Francja, Kanada czy W. Brytania. Na tej liście brakuje Polski. U nas plany dopiero się wykluwają – w ub.r. Ministerstwo Cyfryzacji powołało grupę roboczą ds. sztucznej inteligencji. Tymczasem świat ucieka. Chiński rynek technologiczny dogania Dolinę Krzemową, a w niektórych obszarach ją wyprzedza. Druga gospodarka świata posiada 9 z 20 największych firm technologicznych świata pod kątem kapitalizacji. Pozostałe 11 pochodzi z USA. Łącznie chińskie firmy warte są jednak jedną trzecią tego, co Amerykańskie. Chińczycy szansy na odmianę tej sytuacji upatrują w wyprzedzeniu USA w pracach nad sztuczną inteligencją, która sprosta oczekiwaniom biznesu i społeczeństwa. – Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wyobrażenia na temat AI, latami kreowane przez filmy i literaturę science fiction, nadają jej ludzkie cechy i zdolności. Niemniej Pekin doskonale rozumie, że znaczący przełom w tym obszarze może być wydarzeniem porównywalnym z powstaniem internetu czy lądowaniem człowieka na Księżycu – podkreśla Piętowski.
CZYTAJ TAKŻE: W przyszłym roku zaatakuje nas sztuczna inteligencja