Jednym z głównych, jeżeli nie głównym problemem w walce ze zmianami klimatycznymi jest kwestia energii. Pomimo wzrostu udziału energii odnawialnej w produkcji, wciąż duże znaczenie mają elektrownie na paliwa kopalne. Co więcej, dla zapewnienia stabilności sieci energetycznych zawsze będą one potrzebne, gdyż wiatr i nasłonecznienie są zależne od kaprysów pogody, a ta robi się coraz bardziej nieprzewidywalna w miarę postępów zmian klimatycznych.
Relatywnie czystą energię zapewniają elektrownie jądrowe. Jednak te obecne, działające na zasadzie rozszczepiania atomu mają wadę w postaci odpadów radioaktywnych oraz innych zagrożeń związanych z rodzajem używanego paliwa. Wad tych (w bardzo dużym stopniu) pozbawione byłyby elektrownie działające na zasadzie syntezy termojądrowej (fuzji), ale te wciąż wydają się być odległe. Udało się wszakże zrobić wielki krok w kierunku relatywnie czystej i łatwo dostępnej energii wymagającej jako paliwa tylko wody (a dokładniej pochodzących z niej pierwiastków).
Wielki tokamak JET mieszczący się w Anglii w Culham niedaleko Oxfordu to urządzenie, w którym testowane są możliwości fuzji atomowej, reakcji identycznej do tej, która zachodzi w jądrach gwiazd. 21 grudnia zeszłego roku naukowcom i inżynierom udało się uzyskać rekordową reakcję fuzji. JET dał radę podtrzymać fuzję przez pięć sekund i wyprodukować w jej czasie 59 megadżuli energii. Co prawda, energii tej wystarczyłoby do podgrzania wody w raptem setce przeciętnych czajników, jednak liczy się fakt, że udało się uzyskać stabilną syntezę termojądrową przez zamierzony czas. Dłuższej niż pięć sekund nie przewidziano ze względu na wytrzymałość termiczną elektromagnesów utrzymujących plazmę w odpowiednim miejscu.
Czytaj więcej
Na rynek wchodzi technologia, która pozwoli zamieniać 74 proc. energii wytwarzanej przez człowieka podczas wysiłku fizycznego na energię elektryczną. Innowacyjne rozwiązanie wdraża dostawca w branży sprzętu treningowego – SportsArt.
Oznacza to, że udało się uzyskać moc 11,8 MW i podtrzymać reakcję przez określony z góry czas. To rekordowe osiągnięcie JET-a. W 1997 udało się, co prawda uzyskać 16 MW, ale wyprodukowano mniej energii. Do wyprodukowania tej ilości energii (59 MJ) potrzebne było niewiele paliwa – użyto trytu i deuteru w ilościach liczonych w gramach. Teoretycznie do zaspokojenia potrzeb potencjalnej elektrowni fuzyjnej produkującej dość energii dla całej Wielkiej Brytanii potrzeba byłoby pół tony paliwa dziennie, paliwa które można pozyskać po prostu w wody morskiej.