Aktualizacja: 15.03.2025 15:44 Publikacja: 29.08.2022 22:39
Foto: NASA
W poniedziałek 29 sierpnia miało dojść do wystrzelenia rakiety SLS, która miała dostarczyć w przestrzeń kosmiczną statek Orion. Plan był taki, aby w ciągu 39–42 dni misji bezzałogowa kapsuła zbliżyła się na odległość ok. 100 km do powierzchni Księżyca. Swoisty test przed właściwymi lotami załogowymi. Ten ma nastąpić w 2024 r. (choć wówczas jeszcze bez lądowania na Srebrnym Globie).
Program Artemis zakłada ponowne lądowanie człowieka na Księżycu, a w przyszłości – Marsie. Jednak na osiągnięcie tych celów musimy poczekać pewnie nieco dłużej. Start SLS zakończył się bowiem fiaskiem. Powód? Problemy z silnikiem. Rozpoczęcie misji Artemis 1 w konsekwencji przesunięto na 2 września.
Kolejne spółki uruchamiają komputery kwantowe i otwierają je na komercyjne zastosowanie. Są dzięki temu w stanie w kilka minut wykonać operacje, jakie superkomputerowi zajmą nawet milion lat przy zużyciu przy tym rocznej globalnej energii elektrycznej.
Rozpoczyna się pierwsza na świecie komercyjna sprzedaż zaawansowanych robotów. dwunożna maszyna, w cenie samochodu, ma biegać nawet w trudnych warunkach i sprawnie operować dłońmi.
Świat oszalał na punkcie kolejnego chińskiego systemu AI. Boom przerósł oczekiwania, bo możliwości Manusa wydają się przełomowe. W sieci już kwitnie handel kodami umożliwiającymi korzystanie z tego narzędzia.
Sztuczna inteligencja uczy się pisać książki, komponować muzykę, chronić zabytki, a nawet rozmawiać ze zmarłymi.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Skóra, która sama leczy 90 proc. skaleczeń w ciągu zaledwie 4 godzin i całkowicie się regeneruje w ciągu 24 godzin. To nie marzenie. Naukowcy właśnie stworzyli super skórę.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Założyciel SpaceX, Elon Musk, powiedział, że jego rakieta Starship wystartuje na Marsa już pod koniec 2026 roku. Ma zabrać na pokładzie robota Tesli Optimus.
Przywrócony przez Donalda Trumpa do międzynarodowego życia rosyjski reżim, robi wszystko, by zaistnieć w globalnej świadomości jako jej pełnoprawny i potrzebny uczestnik. Właśnie zaproponował Elonowi Muskowi wspólny lot załogowy na Marsa już w 2029 r. Miliarder na razie nie odpowiedział.
Naukowcy zaobserwowali tajemniczy sygnał radiowy, który regularnie, co dwie godziny, dociera do Ziemi z kosmosu. Dzięki analizom danych radioteleskopowych oraz serii dodatkowych badań, udało im się ustalić jego źródło.
Amerykańscy naukowcy odkryli powiązanie pomiędzy zmianami klimatu na Ziemi a ilością tzw. kosmicznych śmieci. Ustalili także, że „kurczy się” przestrzeń, w której bezpiecznie mogą przemieszczać się satelity.
Grzegorz Wrochna stracił stanowisko prawdopodobnie z powodu nieprawidłowości w informowaniu przez agencję o ryzyku dla ludności podczas niedawnego niekontrolowanego wejścia w atmosferę członu rakiety Falcon 9. Na Wielkopolskę spadły wówczas fragmenty rakiety.
Naukowcy odkryli obiekty, które pomogą w badaniach nad „problemem trzech ciał”. Mowa o planetoidach położonych w Pasie Kuipera. Do niedawna uznawano je za kosmiczne bliźnięta. Najnowsze analizy wskazują jednak, że to kosmiczne trojaczki. Układ nosi nazwę Altjira i oznaczony jest numerem 148780.
Należąca do firmy SpaceX największa rakieta świata poleciała w kosmos, ale jej górny człon eksplodował 10 minut po starcie. Na części lotnisk USA wstrzymano ruch ze względu na opadające szczątki.
Woda we wszechświecie powstała dużo wcześniej niż zakładano? Według najnowszych badań woda i pierwsze planety z warunkami do formowania się życia mogły teoretycznie pojawić się jeszcze przed pojawieniem się pierwszych galaktyk.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas