Materiał genetyczny ludzi trafi na księżyc. Gwarancja przetrwania

W 2023 r. szykuje się nietypowa misja kosmiczna – firma Space Crystals wyśle na naturalnego satelitę Ziemi statek z ludzkim DNA. To, zabezpieczone w specjalnym krysztale, miałoby dać ziemianom możliwość „zachowanie istnienia we wszechświecie”.

Publikacja: 25.10.2022 01:31

Jeśli chcesz stać się częścią wszechświata musisz mieć gruby portfel. Wysłanie DNA w kosmos to droga

Jeśli chcesz stać się częścią wszechświata musisz mieć gruby portfel. Wysłanie DNA w kosmos to droga usługa

Foto: shutterstock

Nowatorski projekt nie będzie dostępny jednak dla wszystkich. Usługa wysłania materiału genetycznego na odległość setek tysięcy kilometrów od naszej planety jest kosztowna – cena sięga 150 tys. dol. Firma nie podaje, kiedy zacznie zbierać zapisy na tę misję.

Na razie nie wiadomo jeszcze, który lądownik księżycowy posłuży Space Crystals do realizacji misji. Prawdopodobnie będzie chodziło o pojazd z programu NASA zwanego CLPS (Commercial Lunar Payloads Services), tego samego, który powiązany jest z programem Artemis (jego cel to ponowne lądowanie człowieka na Księżycu). Sama technologia przechowywania materiału genetycznego w krysztale to autorski projekt start-upu, który ma być wkrótce opatentowany. W praktyce to samo DNA, nasycone specjalnym roztworem, ma w przestrzeni kosmicznej „przekształcić się” w krystaliczną formę o nietypowych kształtach. Za 150 tys. dol. powstaną dwie próbki tego typu (z tego jedna trafi na Ziemię do zamawiającego). Firma podała, że w ramach usługi na Srebrny Glob wysłane zostanie nie tylko DNA klienta, ale także kapsuła z danymi cyfrowymi o tej osobie (ma zawierać do 1 gigabajta informacji).

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Technologie
Ukraińcy szkolą sztuczną inteligencję filmami z wojny. Wyrastają na potęgę
Technologie
Paliwo przyszłości kryje się pod Ziemią. Przełomowe znalezisko w Europie
Technologie
Pierwsza na świecie kamera AI wykrywa pijanych kierowców. Alkomat nie jest potrzebny?
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10