Reklama
Rozwiń

Materiał genetyczny ludzi trafi na księżyc. Gwarancja przetrwania

W 2023 r. szykuje się nietypowa misja kosmiczna – firma Space Crystals wyśle na naturalnego satelitę Ziemi statek z ludzkim DNA. To, zabezpieczone w specjalnym krysztale, miałoby dać ziemianom możliwość „zachowanie istnienia we wszechświecie”.

Publikacja: 25.10.2022 01:31

Jeśli chcesz stać się częścią wszechświata musisz mieć gruby portfel. Wysłanie DNA w kosmos to droga

Jeśli chcesz stać się częścią wszechświata musisz mieć gruby portfel. Wysłanie DNA w kosmos to droga usługa

Foto: shutterstock

Nowatorski projekt nie będzie dostępny jednak dla wszystkich. Usługa wysłania materiału genetycznego na odległość setek tysięcy kilometrów od naszej planety jest kosztowna – cena sięga 150 tys. dol. Firma nie podaje, kiedy zacznie zbierać zapisy na tę misję.

Na razie nie wiadomo jeszcze, który lądownik księżycowy posłuży Space Crystals do realizacji misji. Prawdopodobnie będzie chodziło o pojazd z programu NASA zwanego CLPS (Commercial Lunar Payloads Services), tego samego, który powiązany jest z programem Artemis (jego cel to ponowne lądowanie człowieka na Księżycu). Sama technologia przechowywania materiału genetycznego w krysztale to autorski projekt start-upu, który ma być wkrótce opatentowany. W praktyce to samo DNA, nasycone specjalnym roztworem, ma w przestrzeni kosmicznej „przekształcić się” w krystaliczną formę o nietypowych kształtach. Za 150 tys. dol. powstaną dwie próbki tego typu (z tego jedna trafi na Ziemię do zamawiającego). Firma podała, że w ramach usługi na Srebrny Glob wysłane zostanie nie tylko DNA klienta, ale także kapsuła z danymi cyfrowymi o tej osobie (ma zawierać do 1 gigabajta informacji).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Technologie
Sztuczna inteligencja poprowadziła biznes. Zaskaujący wynik eksperymentu
Technologie
Rewolucja w elektronice. Powstał chip zaprojektowany technologią kwantową
Technologie
Boty, fałszywe zespoły i gigantyczne straty. Nowy przekręt na Spotify
Technologie
AI i kwanty łamią tajemnice reaktorów jądrowych. Przełom z USA
Technologie
W kosmos poleciał jako pierwszy Polak. Wróciło zainteresowanie Mirosławem Hermaszewskim