W ramach misji Artemis I NASA wysłała niedawno na orbitę księżycową statek przygotowany do umieszczenia ludzi na powierzchni Księżyca. To na razie misja testowa, w której astronautów zastąpiły manekiny. W planach na 2024 rok jest kolejna misja Artemis II, podczas której astronauci dotrą na orbitę Księżyca. Ludzie wylądują na nim w 2025 lub 2026 roku i w załodze, która tego dokona, znajdzie się pierwsza kobieta.

Ambitne plany podboju kosmosu mają Indie. W czerwcu 2023 roku planują misję Chandrayaan 3. Zabierze ona moduł lądowania i zdalnie sterowanego łazika do zbadania powierzchni. Indie po raz pierwszy wysłały lądownik na Księżyc w 2008 roku – był to Chandrayaan 1.

Z kolei Rosja planuje rozpocząć misję Łuna 25 w lipcu 2023 r., umieszczając sondę na Księżycu, aby zebrać próbki z południowego regionu polarnego. Rosjanie ogłosili już plany utworzenia wraz z Chinami wspólnej bazy na Księżycu do 2035 r.

Czytaj więcej

Porażka Chin w podboju Kosmosu. Rewolucyjna rakieta zawiodła

Celem potęg kosmicznych, takich jak USA, Rosja i Chiny, jest założenie baz na Księżycu, w których mogliby mieszkać astronauci. Byłaby to odskocznia do miejsc takich jak Mars i punkt testowania technologii kosmicznych. – Wystrzelenie statku z Księżyca wymaga również mniej paliwa niż z Ziemi, aby podróżować dalej w kosmos – mówi BBC dr Lucinda King, kierownik projektu kosmicznego na Uniwersytecie w Portsmouth. Przekonuje, że można by wykorzystywać do napędu surowce odkryte na Księżycu. – Wiadomo, że na południowym biegunie Księżyca znajduje się woda. Można to rozbić na wodór i tlen, wykorzystując do tankowania statków podczas podróży na Marsa i gdzie indziej – dodaje. W grę wchodzą też niezwykle atrakcyjne surowce.

Chińczycy chcą wylądować na Księżycu do końca tej dekady. Budzi to wielkie obawy w USA. Administrator NASA i były senator Bill Nelson ostrzegł właśnie w wywiadzie z Politico, że Pekin, może ustanowić przyczółek i spróbować zdominować najbardziej zasobne miejsca na powierzchni Księżyca, a nawet blokować działania USA.

- To fakt: bierzemy udział w kosmicznym wyścigu. I prawdą jest, że lepiej uważajmy, aby nie dotarli tam pod pozorem badań naukowych. I nie jest poza sferą możliwości, że powiedzą: "Trzymaj się z daleka, jesteśmy tutaj, to jest nasze terytorium" - powiedział Bill Nelson. Przytoczył przykład z Morza Południowochińskiego, gdzie chińskie wojsko założyło bazy na spornych wyspach. - Jeśli w to wątpisz, spójrz na to, co zrobili z Wyspami Spratly - powiedział.

Czytaj więcej

Chiny zbudują bazę na Księżycu. Będzie zasilana energią jądrową

W ciągu ostatnich kilku lat Pekin wysłał serię automatycznych lądowników i łazików do zbierania próbek księżycowych – w tym po raz pierwszy w historii po drugiej stronie Księżyca – a także orbitera, lądownika i łazika, które dotarły na Marsa. - Niektórzy amerykańscy urzędnicy zachowują się nieodpowiedzialnie, aby fałszywie przedstawić normalne i uzasadnione przedsięwzięcia kosmiczne Chin - skomentował w oświadczeniu Liu Pengyu, rzecznik chińskiej ambasady w Waszyngtonie. - Chiny stanowczo odrzucają takie uwagi.

Ale nie tylko Księżyc będzie celem mocarstw w 2023 r. NASA zamierza latem wystrzelić sondę Psyche, aby zbadać asteroidę o nazwie 16 Psyche, uważaną za pozostałość planety stworzonej w najwcześniejszych dniach Układu Słonecznego.

Z kolei Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), organizacja wspierana przez 22 kraje, planuje wystrzelić sondę Jupiter Icy Moon Explorer w kwietniu 2023 roku. Sonda będzie poszukiwać oznak życia w lodzie, który prawdopodobnie znajduje się pod powierzchnią trzech księżyców Jowisza – Ganimedesa, Kallistro i Europy. Jednak w proteście przeciwko inwazji na Ukrainę, ESA nie będzie już używać rosyjskiej rakiety do umieszczenia swojego teleskopu kosmicznego Euclid na orbicie w przyszłym roku. Zamiast tego użyje rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.