Aktualizacja: 03.12.2024 07:09 Publikacja: 04.01.2023 08:12
Chiny mają ambicje prześcignięcia USA w nowych technologiach i gospodarce. To najważniejszy cel prezydenta Xi Jinpinga.
Foto: Bloomberg
Chiny zamarzyły, by dorównać zachodnim technologiom i już szykują odpowiedź na najnowsze algorytmy. Do gry wchodzi internetowy gigant Baidu. Koncern od dawna pracuje nad AI, ale dotychczas koncentrował się głównie na systemach autonomicznej jazdy. Teraz jednak nacisk kładzie na technologię o nazwie ERNIE-ViLG, „wytrenowanej” na zbiorze danych liczących 145 milionów par obraz-tekst.
Wedle ekspertów porównanie wyników chińskiej AI z amerykańskimi odpowiednikami nie wygląda wcale gorzej i to pomimo faktu, że sankcje technologiczne USA wcześniej budziły wiele obaw co do zdolności Kraju Środka do nadążania za rozwojem sztucznej inteligencji. O potencjale tamtejszych technologii AI może świadczyć projekt Taiyi. Dzieło laboratorium IDEA, za którym stoi znany informatyk Harry Shum (współzałożyciel azjatyckiego oddziału badawczego Microsoft Research), szkolono na 20 milionach zdjęć i tekstów.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z australijskiego uniwersytetu RMIT oraz grupę laboratoriów z Indii doprowadziło do przełomowego odkrycia – udało się wynaleźć nowy lek na bazie złota, który może wykazać się dużą skutecznością w walce z rakiem.
Krew nietoperza może umożliwić astronautom hibernację podczas długich lotów w kosmosie lub pomoc w operacjach medycznych – twierdzą naukowcy. Nad nowatorskim rozwiązaniem pracują badacze z Uniwersytetu w Greifswaldzie.
Międzynarodowe konsorcjum naukowców, inżynierów i urbanistów o nazwie Projekt Hyperion ogłosiło konkurs na projekt ogromnego statku kosmicznego, który mógłby podtrzymywać życie ludzi przez setki lat i przewozić ich w międzygwiezdnej przestrzeni.
Wdrożenie na szeroką skalę technologii 5G napotyka wyzwania związane zarówno ze skalą potrzebnych inwestycji, jak i ich monetyzacją.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Figure AI, jeden z wiodących start-upów zajmujących się robotyką oraz BMW, niemiecki gigant motoryzacyjny, pokazali niezwykłe możliwości humanoidalnego robota Figure 02. Takie maszyny będą zastępować ludzi przy taśmach produkcyjnych i w magazynach.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Połowa zawodów wykonywanych przez osoby z wyższym wykształceniem napotyka technologię AI przynajmniej raz w miesiącu. Problem w tym, że ledwie 40 proc. studentów kierunków inżynierskich zdobywa na studiach podstawową wiedzę z zakresu AI.
Tylko 40 proc. studentów kierunków inżynierskich w Polsce przyznaje, że na uczelniach zdobywa podstawową wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji – wynika z badania, które opisujemy jako pierwsi.
Zbyt wolne nadążanie edukacji, w tym programów szkół wyższych, za szybkimi zmianami w gospodarce i społeczeństwie, to nie tylko polski problem. I jeden z powodów malejącej popularności studiów.
Stworzona przez Grzegorza Błażewicza spółka, w którą zainwestował Rafał Brzoska, rusza na podbój północy Europy. Chce być wiodącą platformą dla e-commerce.
Praca współtworząca sztuczną inteligencję powinna się stawać współwłaścicielką kapitału. Kapitał w konkurencji powinien być zainteresowany tym, by nie tracić przewagi konkurencyjnej, którą ma dzięki pracy ze sztuczną inteligencją.
Od 1 grudnia w Chinach obowiązuje rozszerzona lista towarów podwójnego zastosowania podlegających kontroli eksportu. Trudne stało się też sprowadzanie towarów do Rosji przez państwa trzecie: chińskie kontrole eksportu obejmują wszystkie dostawy za granicę.
Po Black Friday nadszedł czas na Cyber Monday, czyli festiwal ofert dla klientów sklepów internetowych. Co można kupić taniej?
Wieloletni szef Intela Pat Gelsinger odchodzi na emeryturę, a tymczasowymi dyrektorami generalnymi zostali David Zinsner i Michelle Johnston Holthaus.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas