Aktualizacja: 22.03.2025 04:23 Publikacja: 31.01.2023 01:15
Sundar Pichai, szef Goole, wie, że sztuczna inteligencja to przyszłość – w firmie ruszyły masowe zwolnienia, a on sam, pisząc list do pracowników, wspomniał o AI aż trzykrotnie
Foto: afp
Mimo licznych zapewnień ekspertów z branży nowych technologii, iż rozwój zaawansowanych algorytmów nie jest zagrożeniem dla miejsc pracy, bo sztuczna inteligencja głównie będzie wspierać człowieka w obowiązkach służbowych, podnosząc jego wydajność, to wcale nie można być pewnym, że AI nie wyrzuci nas z zajmowanych dziś posad. Zresztą pośrednio to już się dzieje. Wystarczy wspomnieć o potężnych zwolnieniach w koncernach Microsoft i Alphabet. Ten pierwszy gigant zdecydował się pozbyć 10 tys. etatów, jednocześnie inwestując 10 mld dol. w Open AI, firmę która rozwija bota ChatGPT, drugi zaś wyrzuca 12 tys. osób, a prezes w tym czasie – w liście do pracowników w tej sprawie – aż trzykrotnie wspomina o AI. „Sztuczna inteligencja już zastępuje tysiące miejsc pracy” – skwitowała na Twitterze Genevieve Roch-Decter, prezes firmy doradczej Grit Capital. I dodała, że tylko w ciągu pierwszych 25 dni tego roku pracę w firmach technologicznych na świecie straciło prawie 60 tys. osób, gdy – dla porównania – w całym 2022 r. był to prawie 160 tysięcy.
AI potrafi podawać błędne informacje, ale czasem ma to dramatyczne skutki. Teraz wszelkie granice już przekroczono i europejska organizacja walcząca o cyfrowe prawa obywateli wytacza armaty wobec twórcy sztucznej inteligencji, firmy OpenAI.
Pekin ma być już o krok przed Waszyngtonem w rozwoju kolejnej generacji dronów stealth. Latają trzy razy dłużej, zużywając o połowę mniej energii niż amerykańscy rywale.
Lockheed Martin wraz ze spółką Q-CTRL opracował nowatorski system nawigacji, który obywa się bez satelitarnego GPS. Jest odporny choćby na zakłócenia przez Rosję, które mocno utrudniły działanie amerykańskim rakietom w Ukrainie.
Resorty obrony narodowej i cyfryzacji zapowiadają na poniedziałek pokaz możliwości rodzimych technologii kwantowych. Ma dojść do premiery nowatorskiego systemu komunikacji. To ma być przełom w dziedzinie bezpieczeństwa.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W Arabii Saudyjskiej dokonano ważnego przełomu, który może poprawić wydajność i obniżyć koszt baterii. Może też zapoczątkować innowacje w wielu branżach.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
AI potrafi podawać błędne informacje, ale czasem ma to dramatyczne skutki. Teraz wszelkie granice już przekroczono i europejska organizacja walcząca o cyfrowe prawa obywateli wytacza armaty wobec twórcy sztucznej inteligencji, firmy OpenAI.
Mamy w Polsce ogromną liczbę talentów w obszarze IT. To tutaj pracują świetne programistki i programiści. Jednak w skali całego społeczeństwa mamy zadanie domowe do wykonania - mówi Łukasz Foks, dyrektor ds. inicjatywy Microsoft AI Skills.
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpretacyjny dotyczący możliwości ponownego zgłaszania się do Małego ZUS Plus.
Niedawno opublikowane wyniki światowego badania „People at work 2025”, przeprowadzonego przez ADP Research, pokazują różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami w ocenie swojego środowiska pracy, wynagrodzenia oraz kondycji psychicznej. Oto, jak przedstawiają się statystyki z przeprowadzonych analiz.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownicy należący do pewnych kategorii podlegają ochronie i w związku z tym nie można wypowiedzieć im umowy. Kto może liczyć na taki przywilej?
Pekin ma być już o krok przed Waszyngtonem w rozwoju kolejnej generacji dronów stealth. Latają trzy razy dłużej, zużywając o połowę mniej energii niż amerykańscy rywale.
Budowane z pieniędzy publicznych i prywatnych sieci światłowodowe docierają już do prawie 75 proc. gospodarstw domowych w Europie. Tylko abonentów jest nadal za mało.
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarła „Rzeczpospolita”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas