Aktualizacja: 17.01.2025 02:05 Publikacja: 03.03.2023 01:21
ChatGPT stał się sposobem wielu firm na obniżkę kosztów i "optymalizację zatrudnienia".
Foto: Bloomberg
ChatGPT – zaawansowany bot, który zadebiutował na rynku w listopadzie – wkrada się do kolejnych sfer naszego życia. W biznesie już się rozgościł na dobre. W wielu przedsiębiorstwach odpowiada nawet za decyzje biznesowe.
Platforma doradztwa zawodowego Resumebuilder.com przeprowadziła niedawno ankietę wśród 1000 menedżerów, którzy korzystają lub planują korzystać z ChatGPT. Okazało się, że prawie połowa wprowadziła chatbota, a niemal 50 proc. z tej grupy stwierdziło, iż ChatGPT zastąpił już pracowników w ich przedsiębiorstwach. Jak pisze magazyn „Fortune”, firmy korzystające z ChatGPT używają go już do pisania kodu (66 proc.), tworzenia treści i copywritingu (58 proc.), obsługi klientów (57 proc.) oraz tworzenia podsumowań spotkań i innych dokumentów (52 proc.). – Wśród użytkowników panuje wiele entuzjazmu względem wykorzystania bota. Ponieważ ta nowa technologia dopiero co wkracza do miejsc pracy, pracownicy powinni zastanowić się, jak wpłynie ona na ich obecne obowiązki. Wyniki tej ankiety pokazują, że pracodawcy chcą usprawnić niektóre zadania za pomocą AI – komentuje Stacie Haller, ekspertka Resumebuilder.
W kontrowersyjny start-up Colossal Biosciences zainwestowali znani miliarderzy. Firma pozyskała właśnie pieniądze na swoje projekty, o których od kilku lat jest głośno na świecie.
„Mózg” nowego chińskiego humanoida może wykonać 550 mld operacji na sekundę. Robot został opracowany, aby pomóc zastąpić człowieka w niebezpiecznych lub powtarzalnych zadaniach.
Naukowcy tworzą pierwszą placówkę, która ma zamrażać, nawet na setki lat, śmiertelnie chorych, by mogli w ten sposób doczekać wynalezienia skutecznej terapii, a AI zadba o ich oszczędności. Do tej pory zamrażano osoby zmarłe.
Po raz pierwszy naukowcy użyli ogniwa paliwowego wykonanego z drożdży piekarskich i grzyba białej zgnilizny do zasilania czujników. To całkowicie biodegradowalne i nietoksyczne źródło energii.
Naukowcy przedstawili nowy materiał, który może stać się biodegradowalną alternatywą dla tworzyw sztucznych opartych na ropie naftowej. Znalazłby zastosowanie m.in. w przemyśle opakowaniowym czy w urządzeniach biomedycznych.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Liczba użytkowników TikToka uczących się w aplikacji Duolingo języka mandaryńskiego skoczyła w ostatnich dniach o blisko 220 proc. Napędem jest masowa migracja z tego serwisu na RedNote. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa łapią się za głowę.
Inwestycje zagraniczne to nie zawsze złoto. Bruksela szuka podejrzanych inwestycji firm europejskich poza UE w półprzewodniki, AI i technologie kwantowe. Kraje członkowskie sprawdzą, czy nie trafiają one w niepowołane ręce.
Na finiszu są prowadzone na Politechnice Warszawskiej prace związane z budową komputera kwantowego. Maszyna ta będzie wykorzystywana przez Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, a w przyszłości może pomóc w łamaniu szyfrów.
W kontrowersyjny start-up Colossal Biosciences zainwestowali znani miliarderzy. Firma pozyskała właśnie pieniądze na swoje projekty, o których od kilku lat jest głośno na świecie.
Międzynarodowy e-handel napędza rynek magazynowy w Polsce. Duży potencjał ma także handel rzeczami używanymi.
Jest czwartek, 16 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś omówimy nowe ograniczenia eksportowe USA na chipy, zadłużenie mieszkańców średnich miast, ambitne plany Chin związane z turecką koleją oraz perspektywiczne małe spółki na GPW.
Decyzja administracji Joe Bidena o ograniczeniu eksportu chipów do Polski nie zatrzęsie naszym rynkiem AI, bo limity znacznie przewyższają możliwości rodzimych firm i uczelni czy plany rządu w tym zakresie – twierdzą eksperci.
Brak wdrożenia dyrektywy w chwili czynu nie uniemożliwia stosowania unijnych regulacji przy jego ocenie – uznała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. I uchyliła wyrok wobec adwokata, który reklamował swoje usługi w internecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas