Filmowy Skynet coraz bliżej. Microsoft szkoli ChatGPT do kontrolowania robotów

Algorytmy w rodzaju ChatGPT będą sterować dronami i robotami w domach, a także uczyć w szkołach dzieci. To nie jest futurystyczna wizja, to już się dzieje. AI będzie wszędzie.

Publikacja: 14.03.2023 07:32

Bunt maszyn, znany z serii „Terminator”, nie musi być wcale fikcją. Microsoft już szkoli ChatGPT do

Bunt maszyn, znany z serii „Terminator”, nie musi być wcale fikcją. Microsoft już szkoli ChatGPT do sterowania robotami, a przy tym ostrzega, by z tych algorytmów korzystać „ostrożnie”.

Foto: skydance media

Szał, jaki opanował świat na punkcie konwersacyjnej sztucznej inteligencji, zwiastuje początek nowej ery dla technologii AI. Eksperci już wskazują, że zaczął się etap „lata”. Z kolei prognozy IDC przewidują, że wydatki firm na sztuczną inteligencję zaledwie w ciągu trzech lat wzrosną dwukrotnie i sięgną rekordowego poziomu 300 mld dol.

Nauczyciel GPT

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wkrótce do szkolnych klas wprowadzone zostaną boty. Inteligentne algorytmy – jak te od OpenAI – będą miały za zadanie wspierać nauczycieli (choć jeszcze nie zastępować ich) w edukacji uczniów. ChatGPT i podobne mu rozwiązania dziś są ogromnym wyzwaniem dla szkół i systemu oświaty niedostosowanego do rewolucyjnej technologii. Zakazywanie AI w edukacji to – zdaniem ekspertów – ślepy zaułek. Stąd kolejne uczelnie wyższe otwierają się na wykorzystywanie ChatGPT w pracy studentów (zezwolenie takie wydał choćby prestiżowy brytyjski Uniwersytet w Cambridge). Teraz szkoły w ZEA oficjalnie wdrożą zaawansowane algorytmy w nauce najmłodszych. Ogłosił to Ahmad al-Falasi na szczycie Alef Education Summit odbywającym się – a jakże – w Muzeum Przyszłości w Dubaju.

– Jesteśmy zaangażowani we wdrażanie pionierskich technologii, współpracujemy z partnerami w celu opracowywania nauczycieli sztucznej inteligencji opartych na GPT i rozwijania technologii edukacyjnych, by podnieść poziom systemu edukacji – stwierdził.

Czytaj więcej

Twierdził, że bot Google’a zyskał świadomość. Teraz krytykuje ChatGPT

Według niego pandemia sprawiła, że innowacyjne narzędzia zrewolucjonizowały zajęcia lekcyjne poprzez interaktywne i zdalne nauczenie. Teraz błyskawiczny rozwój AI przechyla szalę. – Wraz z przyspieszeniem rozwoju technologii, która wpływa na edukację, tradycyjne metody nauczania uległy transformacji – przekonuje Al-Falasi.

Zresztą ów rozwój AI świetnie obrazuje historia jej wykorzystania w medycynie. Jak wyjaśnia nam Marcin Szczeciński, kierownik ds. inwestycji w firmie Adamed, analizując kilkadziesiąt lat prac naukowych w dziedzinie komputerowo wspieranej diagnostyki (np. w obszarze radiologii), wymienia się trzy ery sztucznej inteligencji – pierwszą w latach 50. i 60., kolejną w 80. i 90. – Teraz żyjemy w erze trzeciej. Druga era przyniosła rozczarowanie, a po niej nastąpiła „zima AI” – drastyczny spadek zainteresowania tą technologią – wyjaśnia. – Myślę, że teraz mamy środek lata – dodaje Szczeciński.

Wyścig o algorytmy

Boom jest wyraźny. Światowe wydatki na systemy oparte na AI osiągną w br. 154 mld dol. – wylicza IDC. W sumie zakupy oprogramowania, sprzętu i usług w tej branży wzrosną względem 2022 r. o 27 proc. Analitycy szacują, że taka roczna dynamika utrzyma się co najmniej do 2026 r. W efekcie wydatki na systemy AI w ciągu trzech lat skoczą o 100 proc. Pod względem użycia inteligentnych algorytmów wiodącą rolę mają mieć bankowość i handel detaliczny (branże te opanują jedną czwartą rynku). Badania IDC pokazują, iż – w perspektywie kilku lat – w ledwie jednym na 36 przypadków użycia AI wydatki firm na tę technologię nie przekroczą imponującej rocznej dynamiki co najmniej 24 proc. Biznes wie, że bez algorytmów nie przetrwa. – Firmy, które zbyt wolno wdrażają sztuczną inteligencję, w celu zwiększania ludzkich umiejętności, automatyzacji powtarzalnych zadań, dostarczania spersonalizowanych rekomendacji oraz szybkiego i dokładnego podejmowania decyzji opartych na danych, zostaną pozostawione w tyle – przekonuje Mike Glennon, starszy analityk IDC.

Taka wizja niczym magnes przyciąga też inwestorów, którzy pompują strumień pieniędzy do firm AI. To z kolei rodzi obawy, że – jak wyjaśnia nam Dariusz Żuk, prezes AIP Seed – nadmierne inwestycje doprowadzą do przeszacowania ich wartości. – Niemniej ta technologia zmieni nasze życie i w perspektywie najbliższych lat zobaczymy wiele start-upów i produktów AI – zaznacza.

Czytaj więcej

ChatGPT zyskał osobowość. Użytkownik zdecyduje, jaki ma być

Jego zdaniem problemem w przypadku inwestycji w AI są jednak aspekty społeczne i etyczne jej wykorzystania. – A obecnie są one pomijane przez większość przedsiębiorstw, choć w dłuższej perspektywie będą dużym wyzwaniem dla ogółu ludzkości – tłumaczy Żuk.

Wizja z „Terminatora”

Wyzwaniem jest wizja Skynetu, filmowej sztucznej inteligencji, która uzyskała świadomość i obróciła się przeciwko człowiekowi, sterując maszynami. Obraz z „Terminatora” brzmi nierealnie? Otóż Microsoft właśnie szkoli ChatGPT do kontrolowania robotów – miałby on sterować nie tylko ramionami maszyn, ale też dronami czy urządzeniami w naszych domach. „Chcemy ułatwić ludziom interakcję z robotami, bez konieczności uczenia się skomplikowanych języków programowania” – napisał Microsoft na swoim blogu.

Jednocześnie ostrzegł, by użytkownicy ocenili algorytmy przed potencjalnymi wdrożeniami „w prawdziwym życiu” i zachowali „niezbędne środki ostrożności”.

Szał, jaki opanował świat na punkcie konwersacyjnej sztucznej inteligencji, zwiastuje początek nowej ery dla technologii AI. Eksperci już wskazują, że zaczął się etap „lata”. Z kolei prognozy IDC przewidują, że wydatki firm na sztuczną inteligencję zaledwie w ciągu trzech lat wzrosną dwukrotnie i sięgną rekordowego poziomu 300 mld dol.

Nauczyciel GPT

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Legenda muzyki została pierwszym pasażerem latającego samochodu
Technologie
Naukowcy odkryli, gdzie pochowano Platona. Pomogło „bioniczne oko”
Technologie
Ozempic to również lek na niepłodność? Zaskakujące doniesienia o ciążach
Technologie
Wystarczy zdjęcie twarzy. Sztuczna inteligencja posiadła groźną umiejętność
Technologie
Pierwsze zestrzelenie rakiety w kosmosie. Świat szykuje się na „gwiezdne wojny”