Drony można już hakować. Ogromne zagrożenie

Drony stały się nowym, a przy tym dość łatwym celem cyberprzestępców – alarmują eksperci. Jak się okazuje, statki tego typu mają wiele luk w zabezpieczeniach, przez co ryzyko utraty kontroli nad nimi jest ogromne.

Publikacja: 14.03.2023 07:54

Bezzałogowce są dziurawe jak ser szwajcarski – ostrzegają eksperci od bezpieczeństwa cyfrowego.

Bezzałogowce są dziurawe jak ser szwajcarski – ostrzegają eksperci od bezpieczeństwa cyfrowego.

Foto: shutterstock

Zapewne niewiele osób, poza specjalistami z branży, śledzi wydarzenia jak to, które niedawno miało miejsce w San Diego w Kalifornii. Mowa o sympozjum Bezpieczeństwa Sieci i Systemów Rozproszonych, na którym fachowcy od zabezpieczeń IT dyskutują o największych wyzwaniach branży. Podczas tegorocznej edycji ujawniono jednak luki w oprogramowaniu sprzętów, które mogą stwarzać realne, fizyczne zagrożenie dla ludzi. Zespół kierowany przez Nico Schillera z Horst Görtz Institute for IT Security na Ruhr University Bochum oraz prof. Thorstena Holza z CISPA Helmholtz Center for Information Security wykrył, że wiele popularnych na rynku dronów – pod względem cyberbezpieczeństwa – jest dziurawych jak sito. Na sympozjum ogłoszono, że problem dotyczy znanej chińskiej marki DJI. W sumie badacze zidentyfikowali aż 16 luk i ostrzegli, iż mogły one umożliwić atakującym rozbicie urządzeń oraz zlokalizowanie ich pilotów.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Technologie
Naukowcy stworzyli materiał, który ma być rekordowo twardy i elastyczny
Technologie
Rewolucja na niebie. Rozpoczęły się pierwsze wspólne loty myśliwców i dronów
Technologie
Powstała pierwsza szkoła dla... robotów. Humanoidy zastąpią ludzi w pracy i w domu
Technologie
Humanoidy pojawią się na „igrzyskach”. To rewolucja w sporcie
Technologie
Ten projekt ma dać ludziom długowieczność. Zaskakująca inwestycja twórcy ChatGPT