Amerykańscy naukowcy twierdzą, że do tej pory nie widzieli niczego podobnego i jest to początek nowej ery w nauce. „Potwierdziliśmy, że metale mają wrodzoną, naturalną zdolność do samoleczenia, przynajmniej w przypadku uszkodzeń zmęczeniowych w nanoskali” – napisali w komunikacie naukowcy z Sandia National Laboratories i Texas A&M University, którzy dokonali tego odkrycia.
Prowadzili analizy sprężystości metali, wykorzystując do tego techniki transmisyjnego mikroskopu elektronowego. W trakcie badań, zaczęli rozciągać niewielki kawałek platyny. W ten sposób powstały pęknięcia, które są rodzajem tzw. uszkodzeń zmęczeniowych – mikroskopijnych pęknięć, które powstają w trakcie powtarzających się naprężeń i ruchów. Doprowadzają one do uszkodzeń maszyn i konstrukcji.
Naukowcy zaobserwowali, że po około 40 minutach jedno pęknięcie w badanym kawałku platyny zaczęło się samoistnie łączyć i naprawiać. Następnie pęknięcie zaczęło rozchodzić się w innym kierunku.
Czytaj więcej
Opracowany nadprzewodnik pozwoli na zmniejszenie strat energii podczas przesyłania i nie wymaga ekstremalnego chłodzenia. Działa bowiem w temperaturze pokojowej. Radykalnie wzrośnie też żywotność baterii i urządzeń elektronicznych.
- Potwierdziliśmy, że metale mają swoją wrodzoną, naturalną zdolność do samoleczenia, przynajmniej w przypadku uszkodzeń zmęczeniowych w nanoskali – powiedział jeden z badaczy projektu dr Brad Boyce z Sandia National Laboratories.