Reklama
Rozwiń

Odrzutowy skuter znanego wynalazcy. Teraz każdy będzie mógł być pilotem

Franky Zapata, francuski pilot i wynalazca, który zasłynął przelotem nad kanałem La Manche na silnikowej desce własnej konstrukcji, idzie o krok dalej – teraz chce umożliwić latanie każdemu. I to bez bez niezbędnej licencji.

Publikacja: 05.09.2023 07:00

Latający „skuter” Franky’ego Zapaty nie wymaga licencji pilota. Ma zrewolucjonizować transport

Latający „skuter” Franky’ego Zapaty nie wymaga licencji pilota. Ma zrewolucjonizować transport

Foto: Yocemiteview

Twórca deski Flyboard Air opracował kolejny powietrzny pojazd – odrzutowy skuter. Ultralekki tzw. eVTOL (elektryczny pojazd pionowego startu) ma kształt jajka, naszpikowany jest licznymi czujnikami oraz specjalnym kontrolerem, dzięki któremu sterowanie maszyną ma być równie proste jak pilotowanie drona. „Skuter”, który posiada 12 śmigieł, osiem silników elektrycznych i cztery benzynowe, jest w stanie wzbić się na wysokość do 4 tys. metrów i osiągnąć prędkość 100 km/h.

Jak donosi serwis The Next Web, urządzenie jest zgodne z przepisami Federalnego Urzędu Lotnictwa i może już legalnie latać w USA (kierowca nie potrzebuje licencji pilota). Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy sprzęt Zapaty będzie miał swoją oficjalną premierę. „Skuter”, który powstaje we współpracy m.in. z francuskim laboratorium lotniczym ONERA, reklamowany jest jako osobisty środek komunikacji, który dystans między Santa Monica a Long Beach w Kalifornii pozwala pokonać w 10 minut (jazda autem na tej trasie zajmuje nawet 2 godziny).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Technologie
Sztuczna inteligencja poprowadziła biznes. Zaskaujący wynik eksperymentu
Technologie
Rewolucja w elektronice. Powstał chip zaprojektowany technologią kwantową
Technologie
Boty, fałszywe zespoły i gigantyczne straty. Nowy przekręt na Spotify
Technologie
AI i kwanty łamią tajemnice reaktorów jądrowych. Przełom z USA
Technologie
W kosmos poleciał jako pierwszy Polak. Wróciło zainteresowanie Mirosławem Hermaszewskim