Celem eksperymentu zespołu naukowców z Instytutu Naukowego Weizmanna jest lepsze zrozumienie najwcześniejszych faz ciąży – w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu komórki jajowej dzieje się najwięcej, a samo przechodzenie zygoty w zarodek, a następnie płód (rozpoznawalny na USG jako ludzki płód) to kluczowe momenty, w których dochodzi do poronień oraz wykształcania ewentualnych wad wrodzonych. Tymczasem ta faza jest słabo poznana i wiedza naukowa w tym zakresie jest ograniczona.
- To wciąż nieznany teren i to nie jest banał – nasza wiedza jest bardzo ograniczona – powiedział BBC profesor Jacob Hanna z Instytutu Naukowego Weizmanna.
Wyniki badań izraelski zespół naukowców opublikował w czasopiśmie „Nature” jako pierwszy „kompletny” model zarodka, który naśladuje wszystkie kluczowe struktury wczesnego embrionu. - To naprawdę podręcznikowy ludzki embrion w 14. dniu życia – twierdzi profesor Hanna.
Wykorzystano komórki macierzyste
Jednak stworzony przez naukowców embrion różni się istotnie od zwyczajnego embrionu, do którego powstania normalnie niezbędne są przynajmniej komórka jajowa i plemnik. Zespół Jacoba Hanny stworzył go przy użyciu komórek macierzystych, które zaprogramowano tak, aby mogły się stać dowolnym typem tkanki. Następnie użyto środków chemicznych, by przekształciły się w odpowiednie komórki – epiblastów (które normalnie stają się właściwym zarodkiem, a później płodem), trofoblastów, hipoblastów oraz pozazarodkowe komórki mezodermy.
Po wymieszaniu 120 takich komórek w odpowiednich proporcjach naukowcy pozwolili im się rozwijać w swoim tempie. W 1 przypadku na 100 mieszanka zaczęła spontanicznie przekształcać się w strukturę przypominającą ludzki embrion, ale nie identyczną (co podkreślają naukowcy).