Te potężne roboty o nazwie Archax, które mierzą 4,5 m wysokości i ważą 3,5 tony, mogą manewrować ramionami i poruszać się na kołach z prędkości 10 km/h. Kabina wewnątrz maszyny wyposażona jest w specjalne joysticki oraz monitory, który wyświetlają obraz z kamer wokół robota. Tsubame właśnie szykuje się do uruchomienia sprzedaży tej technologii, znanej dotąd głównie z filmów.

Nie każdy będzie mógł zamówić taki sprzęt. Start-up na początek planuje bowiem wypuścić zaledwie pięć tego typu maszyn, a, co więcej, każda z nich ma kosztować bagatela 3 mln dol. Premierę zapowiedziano jeszcze w październiku.

Czytaj więcej

W Japonii powstaje chodzący robot wielkości 7-piętrowego bloku

Firma Jak pisze Reuters, robot Archax ma zostać pokazany podczas Japan Mobility Show. Za projektem stoi 25-letni Ryo Yoshida. Założyciel Tsubame ma fabrykę produkującą zaawansowane protezy dłoni. W rozmowie z agencją wyjaśnia, że maszyna ma dwa tryby pracy – „robota”, w ustawieniu pionowym, oraz „pojazdu”, służącym do powolnego przemieszczania się w terenie. Liczy on, iż – choć na razie to raczej rozwiązanie dla hobbystów – Archax w przyszłości mógłby być wykorzystywany w przemyśle kosmicznym lub też jako maszyna do usuwania skutków katastrof.