Efekty ich badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Science Robotics”. W przeciwieństwie do już istniejących komercyjnych robotów medycznych, które wymagają kontroli człowieka, autonomiczna igła precyzyjnie i bezpiecznie nawiguje w ludzkim organizmie, omijając bariery anatomiczne, takie jak naczynia krwionośne.
- Wykorzystując moc robotyki i sztucznej inteligencji, opracowaliśmy robota zdolnego do autonomicznego kierowania igłami do celów w żywej tkance z niespotykaną dotąd dokładnością i bezpieczeństwem dla pacjentów – powiedział Ron Alterovitz, profesor na wydziale informatyki College of Arts and Sciences i główny badacz projektu.
Autonomiczne igły medyczne to innowacyjne urządzenia przeznaczone do wykonywania nieskomplikowanych zabiegów medycznych, takich jak zastrzyki czy pobieranie krwi, przy minimalnej interwencji człowieka. Od niedawna igły te wykorzystują także nowoczesne technologie, aby zwiększyć precyzję i zmniejszyć ryzyko powikłań bardziej skomplikowanych zabiegów. Autonomiczne igły są szczególnie przydatne w poruszaniu się po ruchomych tkankach, takich jak te znajdujące się w płucach. - Ta technologia pozwala nam dotrzeć do celów, których w innym przypadku nie moglibyśmy osiągnąć za pomocą standardowego lub nawet automatycznego bronchoskopu – powiedział dr Jason Akulian ze Szkoły Medycznej UNC, współautor artykułu w „Science Robotics”.
Czytaj więcej
Naukowcy rejestrowali fale mózgowe osób z zatrzymaniem akcji serca, aby zrozumieć, co dzieje się z ludzką świadomością po śmierci. Okazało się, że mózg umiera znacznie później niż po kilku minutach bez tlenu. Następuje wtedy „podwyższona świadomość”.