Przełom w medycynie. Nie trzeba ciąć, igła z AI sama porusza się po organizmie

Badacze i lekarze z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill opracowali rewolucyjne narzędzie chirurgiczne: autonomiczną, manewrującą igłę robotyczną zdolną do poruszania się poprzez żywe tkanki w celu dotarcia do wyznaczonego celu.

Aktualizacja: 15.10.2023 15:19 Publikacja: 14.10.2023 09:12

Nowe urządzenie można stosować przy biopsjach, wprowadzaniu dożylnym, podawaniu leków, pobieraniu kr

Nowe urządzenie można stosować przy biopsjach, wprowadzaniu dożylnym, podawaniu leków, pobieraniu krwi czy nawet znieczuleniu miejscowym a także miejscowym leczeniu radioterapią nowotworów. Nie trzeba używać skalpela

Foto: Adobe Stock

Efekty ich badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „Science Robotics”. W przeciwieństwie do już istniejących komercyjnych robotów medycznych, które wymagają kontroli człowieka, autonomiczna igła precyzyjnie i bezpiecznie nawiguje w ludzkim organizmie, omijając bariery anatomiczne, takie jak naczynia krwionośne.

- Wykorzystując moc robotyki i sztucznej inteligencji, opracowaliśmy robota zdolnego do autonomicznego kierowania igłami do celów w żywej tkance z niespotykaną dotąd dokładnością i bezpieczeństwem dla pacjentów – powiedział Ron Alterovitz, profesor na wydziale informatyki College of Arts and Sciences i główny badacz projektu.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Technologie
Maszyny zastąpią ludzi w armii USA. Bullfrog jest szybki i bezwzględny
Technologie
AI Google'a życzyła ludziom śmierci. Internauci w szoku
Technologie
„Proces przekształcania robotów w ludzi”. Chiny rzuciły wyzwanie USA i Muskowi
Technologie
Ten myśliwiec szóstej generacji ma atakować z kosmosu. Chiny rzucają wyzwanie w USA
Materiał Promocyjny
Dylematy ekologiczne
Technologie
Rewolucyjny wynalazek. Koreańscy stworzyli koło zmieniające kształt