Robo-pies został wyposażony w system ChatGPT. Firma zdecydowała się wykorzystać maszynę do oprowadzania odwiedzających biuro i laboratoria Boston Dynamics. Spot został przeszkolony w zakresie odpowiadania na pytania i generowania informacji na temat firmowych obiektów.
Czytaj więcej
Spot – robot skonstruowany przez Boston Dynamics – wziął na siebie najbardziej żmudne prace geodezyjne na budowie nowego terminala Harvey Milk Terminal 1 na międzynarodowym lotnisku w San Francisco.
Roboty Boston Dynamics już od kilku lat potrafią sprawnie poruszać się w nawet najtrudniejszym terenie, skakać, monitorować otoczenie i prowadzić kontrole m.in. na budowach, czy w niebezpiecznym terenie (sięga po niego wojsko i policja). Nowa maszyna nie tylko jest w stanie skanować za pomocą czujników Lidar obszar w zasięgu laserowego radaru, w który jest wyposażona, ale również prowadzić rozmowy z użytkownikami – w taki sam sposób jak robi to popularny bot ChatGPT. Ponieważ Spota wyposażono w mikrofon i generator mowy, robo-pies potrafi porozumiewać się w naturalny sposób. Aby maszyna wyglądała przy tym bardziej naturalnie inżynierowie wykorzystali ramię chwytaka jako psi pysk, który porusza się w trakcie wypowiadanych słów.
Jak pisze serwis The Verge, robot mówi z brytyjskim akcentem i potrafi zmieniać swoją osobowość i style zachowań: od kamerdynera, przez archeologa, po zwykłego nastolatka. Spot właściwie sam nauczył się oprowadzać gości biura. Matt Klingensmith, główny inżynier oprogramowania w Boston Dynamics, twierdzi, że zespół dał robotowi, wyposażonemu w AI, „bardzo krótki scenariusz” dla każdego odwiedzanego pomieszczenia, a bot sam połączył opisy z obrazami uzyskanymi ze swoich kamer. Robo-pies wykorzystuje systemy wizyjne, aby lepiej odpowiadać na pytania użytkowników, potrafi też samodzielnie opisywać widziane obrazy.